Łupków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Łupkowie to piękny przykład architektury przemysłowej z początku XX wieku. Zbudowana z kamienia i cegły, na planie koła, z charakterystycznym zbiornikiem w kształcie grzyba, stanowi ona jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łupkowa.

Łupków - wieża ciśnień
Łupków - wieża ciśnień / @ Michał Derela

Historia:


Wieża ciśnień w Łupkowie została wybudowana w 1904 roku, tuż po oddaniu do użytku linii kolejowej łączącej Galicję z Węgrami. Zbiornik wieży zasilany był wodą ze źródeł położonych na pobliskich wzgórzach.


Ciekawostki:


  • Wieża ma wysokość 30 metrów.
  • Do lat 90. XX wieku wieża ciśnień była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę parowozów.
  • Obecnie wieża jest własnością prywatną i nie jest udostępniana zwiedzającym.
  • Z platformy widokowej wieży roztacza się piękny widok na Łupków, okoliczne góry i dolinę Osławy.


Dodatkowe informacje:


W Łupkowie znajduje się jeszcze jedna wieża ciśnień, zlokalizowana przy stacji kolejowej. Jest to mniejsza wieża, wybudowana w latach 20. XX wieku, z cegły, na planie kwadratu, ze zbiornikiem stożkowym.

W okolicy Łupkowa znajdują się inne ciekawe wieże ciśnień, m.in. w Sanoku, Zagórzu i Ustrzykach Dolnych.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień działa głównie na zasadzie grawitacji i równoważenia ciśnień. Oto podstawowe zasady jej działania:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika wodnego, który gromadzi wodę zasilającą sieć wodociągową. Woda jest pompowana do wieży w okresach niskiego zużycia, gdy instalacje wodociągowe nie są obciążone.

Ciśnienie grawitacyjne: Woda gromadzona w wieży znajduje się na znacznej wysokości. Dzięki temu woda wywiera ciśnienie na rurociągi i sieci wodociągowe, które prowadzą z wieży do miejsca użytkowania. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w sieci.

Wyrównywanie ciśnień: Kiedy zużycie wody wzrasta, ciśnienie w sieci wodociągowej maleje. Wtedy woda jest spuszczana z wieży do sieci, aby zrekompensować spadek ciśnienia i zapewnić ciągłość dostawy wody.

Zapewnienie stabilności dostaw: Wieże ciśnień są kluczowe dla utrzymania stabilności dostaw wody, szczególnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania, na przykład podczas pożarów lub w godzinach szczytu. Dzięki magazynowaniu wody i grawitacyjnemu ciśnieniu, wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw nawet w sytuacjach kryzysowych.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień pełnią także istotną rolę w systemach przeciwpożarowych, umożliwiając szybkie dostarczenie dużej ilości wody do hydrantów i innych urządzeń gaśniczych w przypadku pożaru.

Podsumowując, wieża ciśnień działa na zasadzie gromadzenia wody na wysokości, co pozwala wytworzyć grawitacyjne ciśnienie, zapewniając stabilność i niezawodność dostaw wody oraz umożliwiając skuteczną obronę przeciwpożarową.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie