Wielka Wieś - wieża ciśnień

 Została zbudowana w 1908 roku i jest jedną z najstarszych wież ciśnień w Małopolsce. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z cegły. W przeszłości wieża była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę okolicznych mieszkańców, ale obecnie jest nieczynna.


Wieża ciśnień w Wielkiej Wsi jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również popularny punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na okolicę.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna służąca do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wodny: Zazwyczaj znajduje się na szczycie wieży i służy do przechowywania wody. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty.


Wysokość: Istotną cechą wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne generowane jest w systemie wodociągowym.


Ciśnienie: Wieże ciśnień pomagają utrzymać ciśnienie w systemie wodociągowym. Ciśnienie to wynika z wysokości wieży oraz ilości wody w zbiorniku.


Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażane w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień mogą pomóc w zapobieganiu nagłym niedoborom wody poprzez przechowywanie zapasów wody i utrzymanie ciśnienia w systemie, co jest kluczowe w przypadku awarii lub konserwacji innych elementów systemu wodociągowego.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo działania, wieże ciśnień muszą być regularnie konserwowane i poddawane inspekcjom. Mogą być również wyposażane w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy przeciwpowodziowe czy systemy monitorowania ciśnienia.


Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga zapewnić niezawodne dostarczanie wody do społeczności i przemysłu. Jej konstrukcja i funkcjonowanie są ściśle związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i jakości dostawy wody dla użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie