Zakopane - wieża ciśnień

 Została zbudowana w 1928 roku i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z żelbetonu. W przeszłości wieża była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę okolicznych mieszkańców, ale obecnie jest nieczynna.

Zakopiańska wieża ciśnień jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej. Jest to również popularny punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Zakopane i Tatry.

Wieża ciśnień w Zakopanem jest położona przy ulicy Kasprowicza. Dojazd do niej jest możliwy samochodem, autobusem lub pociągiem.

Samochodem:


Z Krakowa drogą krajową nr 7 do Zakopanego.


Autobusem:


Z Krakowa autobusem PKS do Zakopanego.


Pociągiem:


Z Krakowa pociągiem do Zakopanego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:


Zbiornik wodny: Wieża ciśnień ma zazwyczaj zbiornik wodny umieszczony na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten służy do przechowywania wody i może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal czy kompozyty.


Ciśnienie hydrostatyczne: Główną funkcją wieży ciśnień jest generowanie ciśnienia hydrostatycznego poprzez umieszczenie zbiornika w dużej wysokości. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w systemie wodociągowym.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieża ciśnień pomaga w zapewnieniu ciągłości dostawy wody, zwłaszcza w przypadku awarii pomp lub innych elementów systemu wodociągowego. Dzięki przechowywaniu wody, wieża może dostarczać wodę nawet w przypadku przerw w dostawie.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają dostosować ciśnienie wody w zależności od potrzeb.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo działania, wieże ciśnień muszą być regularnie konserwowane i poddawane inspekcjom. Mogą być również wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy przeciwpowodziowe czy systemy monitorowania ciśnienia.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia dostarczanie wody do społeczności i przemysłu w sposób niezawodny i efektywny. Jej konstrukcja i funkcjonowanie są zaprojektowane tak, aby zapewnić ciągłość dostawy wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie