Zambrów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zambrowie to zbudowana z czerwonej cegły, cylindryczna wieża o wysokości 35 metrów, znajdująca się przy ulicy Fabrycznej 10. Wybudowana została pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie w latach 80., w celu zapewnienia zaopatrzenia w wodę stacjonującym w Zambrowie dwóm carskim pułkom piechoty. Wraz z koszarami i innymi budynkami infrastruktury pomocniczej stanowiła ona część kompleksu koszarowego zbudowanego w tym samym czasie.

Zambrów - wieża ciśnień
Zambrów - wieża ciśnień / @ Pawełdzienis

Obecnie wieża ciśnień w Zambrowie nie jest już użytkowana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, ale wciąż stanowi jeden z charakterystycznych punktów miasta. Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na Zambrów i okolice.

Ciekawostki:


  • Na wieży ciśnień w Zambrowie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach o miasto w 1939 roku.
  • Wieża ciśnień w Zambrowie jest jednym z obiektów na Szlaku Architektury Militarnej Ziemi Łomżyńskiej.
  • W 2014 roku wieża ciśnień w Zambrowie została poddana gruntownej renowacji.
Zasady działania wieży ciśnień w Zambrowie :

Wieże ciśnień są konstrukcjami używanymi do przechowywania i utrzymania ciśnienia wody w systemach zaopatrzenia w wodę. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizyki i hydrauliki. Oto podstawowe zasady działania wież ciśnień:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień pełnią funkcję zbiorników wodnych, gromadząc wodę pochodzącą z różnych źródeł, takich jak studnie, ujęcia wodne, czy też sieci wodociągowe.

Zachowanie ciśnienia: Woda w wieży ciśnień jest przechowywana pod ciśnieniem. Ciśnienie to jest generowane poprzez wagę wody znajdującej się w zbiorniku, a także przez dodatkowe siły pompowania wody do wieży. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można osiągnąć.

Zrównoważenie ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie równoważenia ciśnień. Woda jest pod ciśnieniem w zbiorniku, a kiedy kran zostaje otwarty, woda zaczyna przepływać do systemu wodociągowego. Zmniejszenie ilości wody w zbiorniku powoduje spadek ciśnienia, który z kolei powoduje, że woda zaczyna napływać do wieży ciśnień z systemu wodociągowego, aby zrównoważyć ciśnienie.

Regulacja przepływu: Wieże ciśnień wyposażone są w zawory, które kontrolują przepływ wody do zbiornika oraz z niego. Te zawory są odpowiedzialne za utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie.

Zapewnienie ciśnienia w sieci wodociągowej: Dzięki działaniu wieży ciśnień, ciśnienie w sieci wodociągowej może być utrzymane na odpowiednim poziomie, co pozwala na dostarczanie wody do użytkowników z odpowiednią siłą i stabilnością, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę w danym momencie jest niskie.

Zapas awaryjny: Wieże ciśnień często pełnią także rolę zapasu awaryjnego w przypadku problemów z dostawą wody lub awarii w systemie wodociągowym. Dzięki przechowywaniu wody pod ciśnieniem mogą one zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w przypadku awaryjnych sytuacji.

Te zasady działania wieży ciśnień pozwalają na skuteczne i stabilne funkcjonowanie systemów zaopatrzenia w wodę, zapewniając użytkownikom ciągły dostęp do wody pitnej i innych potrzebnych zastosowań.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie