Zator - wieża ciśnień

 Została zbudowana w 1912 roku. Jest to murowana budowla na planie koła o średnicy 8,5 m. Posiada żelbetową czaszę zbiornika o pojemności 100 m3. Wieża ciśnień służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Zator. Jest to jeden z charakterystycznych elementów krajobrazu Zatora i okolic. 

Wieża ciśnień w Zatorze jest zbudowana z cegły i posiada cztery kondygnacje. Na pierwszej kondygnacji znajduje się pomieszczenie pompowni, na drugiej zbiornik na wodę, na trzeciej taras widokowy, a na czwartej zbiornik na opał. Wieża ciśnień jest zwieńczona stożkowym dachem.


Obecnie wieża ciśnień w Zatorze jest nieczynna. Została ona wyłączona z eksploatacji w 1990 roku. W 2008 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego.


Wieża ciśnień w Zatorze jest atrakcyjnym obiektem turystycznym. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Zator i okolice.


Lokalizacja:


Wieża ciśnień w Zatorze znajduje się przy ulicy Kolejowej.


Dojazd:


Do Zatora można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.


Samochodem:


Z Krakowa drogą krajową nr 79 do Chrzanowa, a następnie drogą wojewódzką nr 933 do Zatora.


Autobusem:


Z Krakowa autobusem PKS do Chrzanowa, a następnie autobusem MZK do Zatora.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, inaczej nazywana wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień mają zazwyczaj duży zbiornik wodny umieszczony na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten służy do gromadzenia i przechowywania wody, która może być używana w systemie wodociągowym w razie potrzeby.


Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika w dużej wysokości, wieże ciśnień generują ciśnienie hydrostatyczne, które pomaga w utrzymaniu ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można osiągnąć.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu ciągłości dostawy wody, nawet w przypadku awarii pompy lub innych elementów systemu wodociągowego. Dzięki przechowywaniu wody, wieża może dostarczać wodę nawet w przypadku przerw w dostawie.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które umożliwiają dostosowanie ciśnienia wody w zależności od potrzeb użytkowników lub warunków w systemie.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo działania, wieże ciśnień muszą być regularnie konserwowane i poddawane inspekcjom. Mogą być również wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy przeciwpowodziowe czy systemy monitorowania ciśnienia.


Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia dostarczanie wody do społeczności i przemysłu w sposób niezawodny i efektywny. Jej konstrukcja i funkcjonowanie są zaprojektowane tak, aby zapewnić ciągłość dostawy wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie