Zubki Białostockie - wieża ciśnień

 Zbudowana została w 1914 roku, a jej wysokość to 30 metrów. Wieża jest murowana z cegły i ma kształt cylindra. W przeszłości służyła do zaopatrywania w wodę parowozów na stacji kolejowej Zubki Białostockie.

Zubki Białostockie - wieża ciśnień
Zubki Białostockie - wieża ciśnień / @ Krzysztof Kundzicz

Obecnie wieża ciśnień jest nieczynna, ale nadal jest jednym z charakterystycznych punktów Zubków Białostockich. Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na wieś i okolice.


Ciekawostki:

  • Wieża ciśnień w Zubkach Białostockich jest wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
  • W 2014 roku wieża ciśnień została poddana gruntownej renowacji.
  • Wewnątrz wieży ciśnień znajduje się spiralna klatka schodów licząca 140 stopni.
  • Z platformy widokowej na szczycie wieży ciśnień roztacza się widok na Zubki Białostockie, okoliczne wsie i lasy.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są kluczowymi elementami systemów zaopatrzenia w wodę, szczególnie w zakresie utrzymania stabilnego ciśnienia w sieciach wodociągowych. Ich zasada działania opiera się na kilku podstawowych koncepcjach:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień pełnią rolę zbiorników wodnych, które gromadzą wodę z różnych źródeł, takich jak studnie, ujęcia wodne czy sieci wodociągowe. Woda jest przechowywana w wieży, aby była dostępna w razie potrzeby.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w wieży wywiera ciśnienie hydrostatyczne na dolne partie zbiornika oraz na przylegające do niego rury i sieci wodociągowe. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne generowane jest na dolnej części wieży i sieci wodociągowej.

Zachowanie ciśnienia: Kiedy kran zostaje otwarty i woda zaczyna przepływać z wieży ciśnień, ciśnienie wody zaczyna maleć. Aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża jest wyposażona w systemy regulacji, które automatycznie uzupełniają wodę w zbiorniku, gdy ciśnienie spada poniżej określonego poziomu.

Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapasu awaryjnego w przypadku przerw w dostawach wody lub awarii w systemie wodociągowym. Dzięki przechowywanej wodzie i zdolności do utrzymywania stabilnego ciśnienia, wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w sytuacjach awaryjnych.

Systemy sterowania i monitoringu: Wieże ciśnień są często wyposażone w zaawansowane systemy sterowania i monitoringu, które umożliwiają monitorowanie poziomu wody, ciśnienia i innych parametrów pracy wieży. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie systemem zaopatrzenia w wodę i szybka reakcja na ewentualne problemy.

W skrócie, wieże ciśnień działają poprzez przechowywanie wody pod ciśnieniem, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz zapewnienie ciągłości dostaw wody, nawet w przypadku awaryjnych sytuacji. Są one kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które odgrywają istotną rolę w zapewnianiu niezawodnego dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie