Żurawica Rozrządowa - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Żurawicy Rozrządowej to murowana konstrukcja z 1910 roku. Znajduje się przy ulicy Kolejowej 3, na terenie stacji kolejowej Żurawica Rozrządowa. Jest to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wież ciśnień w województwie podkarpackim.


Dane techniczne:


  • Wysokość: 35 metrów
  • Pojemność zbiornika: 200 m³
  • Materiał: cegła

Ciekawostki:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.
  • W 2008 roku wieża przeszła gruntowny remont.
  • Wieża jest wykorzystywana jako punkt widokowy na okolicę.
  • Z wieży rozciąga się panorama stacji kolejowej Żurawica Rozrządowa, Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Oto główne zasady działania:


Przechowywanie wody: Wieża ciśnień posiada zbiornik lub zbiorniki, w których przechowywana jest woda. Te zbiorniki mogą znajdować się na szczycie wieży lub na pewnej wysokości nad poziomem terenu.


Grawitacja: Woda przechowywana w zbiornikach wieży wywiera ciśnienie, które wynika z siły grawitacji. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie generuje woda.


Regulacja przepływu: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Kiedy zużycie wody jest niskie, woda jest pompowana do wieży i przechowywana tam. Kiedy zużycie wzrasta, woda jest uwalniana z wieży, aby utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie.


Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień mają również znaczenie w zapewnianiu dostępu do wody pod odpowiednim ciśnieniem w przypadku pożarów. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystana do gaszenia pożarów w nagłych przypadkach.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Dzięki przechowywaniu wody i możliwości regulacji ciśnienia, wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu ciągłości dostaw wody nawet w przypadku awarii lub spadku ciśnienia w systemie.


Ograniczenie skoków ciśnienia: Wieże ciśnień działają także jako stabilizatory ciśnienia, ograniczając nagłe skoki ciśnienia w sieci wodociągowej, co może prowadzić do uszkodzeń instalacji lub awarii.


Dzięki tym zasadom wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, umożliwiającymi niezawodną dostawę wody pitnej oraz zarządzanie systemami wodociągowymi.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie