Wieże ciśnień w Szwecji - Vattentorn i Sverige - Water towers in Sweden

 Wieża ciśnień w Hyllie ( Hyllie vattentorn )

Wieża ciśnień Hyllie, w dzielnicy Hyllie szwedzkiego miasta Malmö, została zaprojektowana przez architekta Karla Ivara Ståla dla Kjessler & Mannerstråle (obecnie część WSP Szwecja) i ukończona w 1973 roku. Wieża jest biała i ma kształt latającego spodka. Ma 62 metry wysokości i mieści 10 200 metrów sześciennych wody. Jest obsługiwana przez lokalną organizację wodną dla południowo-wschodniej Skanii, VA SYD, a u jej podstawy znajduje się mały park publiczny.

Water tower in Hyllie, Malmö, South Sweden
Wieża ciśnień w Hyllie / @ Jonas Börje Lundin

Jest to najnowsza wieża ciśnień w Malmö, a jej projekt jest wynikiem zwycięskiej propozycji w konkursie architektonicznym. Propozycja o nazwie "Drabant" została wykonana przez Kjessler & Mannerstråle ze Sztokholmu. Koszt jej budowy wyniósł 8,6 miliona koron szwedzkich. Wieża ciśnień Hyllie, która znajduje się przy linii kolejowej Øresundståg i jest jedną z pierwszych rzeczy, które można zobaczyć po wjeździe do Szwecji z Danii, jest popularnym symbolem Malmö i jest podświetlana na niebiesko w nocy lub w innych kolorach na specjalne okazje. Poziom gruntu wynosi około 21 metrów (69 stóp) nad poziomem morza.

Do 1996 roku na szczycie znajdowała się restauracja. Po jej przeniesieniu, w latach 1998-2008 pomieszczenie było wykorzystywane do celów edukacyjnych. Z wcześniej stojącej samotnie w krajobrazie rolniczym, wieża ciśnień stała się centrum nowego lokalnego centrum Hyllievång i jest teraz otoczona nowymi budynkami, takimi jak Malmö Arena, centrum handlowe Emporia i Citytunneln, ze stacją Hyllie na południu. Wieża ciśnień jest chroniona przez kilka urządzeń zabezpieczających i posiada wysokie ogrodzenie.

Wieża ciśnień Landskrona

Wieża ciśnień w Landskronie (zwana także Nową Wieżą Wodną od lokalnej nazwy, aby odróżnić ją od starej wieży ciśnień w mieście) to wieża ciśnień znajdująca się w Landskronie w Szwecji.

Wieża ciśnień Landskrona
Wieża ciśnień Landskrona / @ Jorchr

Wieża ma obwód 49 m (161 stóp), wysokość 65,9 m (216 stóp) i została ukończona w 1970 roku. Zastąpiła ona starą wieżę ciśnień, która została wycofana z użytku w 1975 roku. Wieża charakteryzuje panoramę miasta swoją wysokością i położeniem obok morza i można ją łatwo zobaczyć z duńskiej strony Øresund. Wcześniej była otwarta dla publicznych wizyt na szczycie wieży, ale zostało to odwołane na początku 2000 roku ze względów bezpieczeństwa.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie