Stargard Szczeciński - wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim to neogotycka wieża ciśnień zbudowana w latach 1896-1897. Znajduje się na skarpie nad ul. Czarnieckiego, w parku Chrobrego. Jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce, ma wysokość 65 metrów. Stargard Szczeciński - wieża ciśnień / @ Marcin Kuna Wieża została zaprojektowana przez Fritza Heerta, ówczesnego dyrektora Zarządu Wodociągów w Stargardzie. Jej budowa była odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie dostaw wody. Wieża miała za zadanie magazynować wodę i utrzymywać jej ciśnienie w sieci wodociągowej. Wieża jest zbudowana z czerwonej cegły i ma ośmioboczną podstawę. Jej górna część przechodzi w walec. Wieża jest zwieńczona krenelażem i iglicą. W 2018 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z symboli miasta. Jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki....