Wieże ciśnień w Gdańsku

Neorenesansowa wieża ciśnień w Gdańsku została zaprojektowana przez Alberta Carlsteina i wybudowana w latach 1900- 1904. Dzisiaj obiekt należy do Politechniki Gdańskiej. W ubiegłych latach wieża ciśnień należała do Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej, której gmach otaczał budowlę.

Wieża ciśnień jest wbudowana w zespół budynków Politechniki Gdańskiej i składa się z kilku istotnych elementów budowlanych :

  • Za podstawę wieży uznaje się parterową kondygnację występującą w formie masywnej, kwadratowej bryły, pokrytej czerwoną cegłą, ze skromnym oszkleniem, występującym w kompozycji dwóch bliźniaczych, wąskich okien. Zdobionym na rogach przyporami z elementami kompozycji wykonanej z kamienia ciosanego. Do podstawy wieży ciśnień przylega bardzo charakterystyczny budynek składający się z wysokich okien, neorenesansowego szczytu zaakcentowanego wolutami i zwieńczonego cesarskim orłem.
  • Trzon wieży ciśnień jest zespolony z kominem od kotłowni, który wyrasta z dachu dołączonego do wieży ciśnień kompleksu szkolnego. Trzon wieży posiada pięć kondygnacji, wyróżnionych na tle ceglanego lica muru betonowymi gzymsami.
  • Głowica wieży ciśnień została wsparta na profilowanym wsporniku, nadającym głowicy wizualnej elastyczności.

Całość wieży ciśnień wieńczy bardzo piękne zadaszanie w formie namiotowego dachu przylegającego do komina. Płynąca woda z wieży ciśnień do kranów był podgrzewana w kotłowni.

Gdańsk wieża ciśnień
Gdańsk - wieża ciśnień : źródło Facebook


Gdańsk ; Politechnika Gdańska ; Technische Hochschule Danzig ; uczelnie wyższe ; 1900-1945
Linki :

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie