Wieże ciśnień w Gdańsku

Neorenesansowa wieża ciśnień w Gdańsku została zaprojektowana przez Alberta Carlsteina i wybudowana w latach 1900- 1904. Dzisiaj obiekt należy do Politechniki Gdańskiej. W ubiegłych latach wieża ciśnień należała do Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej, której gmach otaczał budowlę.

Wieża ciśnień jest wbudowana w zespół budynków Politechniki Gdańskiej i składa się z kilku istotnych elementów budowlanych :

  • Za podstawę wieży uznaje się parterową kondygnację występującą w formie masywnej, kwadratowej bryły, pokrytej czerwoną cegłą, ze skromnym oszkleniem, występującym w kompozycji dwóch bliźniaczych, wąskich okien. Zdobionym na rogach przyporami z elementami kompozycji wykonanej z kamienia ciosanego. Do podstawy wieży ciśnień przylega bardzo charakterystyczny budynek składający się z wysokich okien, neorenesansowego szczytu zaakcentowanego wolutami i zwieńczonego cesarskim orłem.
  • Trzon wieży ciśnień jest zespolony z kominem od kotłowni, który wyrasta z dachu dołączonego do wieży ciśnień kompleksu szkolnego. Trzon wieży posiada pięć kondygnacji, wyróżnionych na tle ceglanego lica muru betonowymi gzymsami.
  • Głowica wieży ciśnień została wsparta na profilowanym wsporniku, nadającym głowicy wizualnej elastyczności.

Całość wieży ciśnień wieńczy bardzo piękne zadaszanie w formie namiotowego dachu przylegającego do komina. Płynąca woda z wieży ciśnień do kranów był podgrzewana w kotłowni.

Gdańsk wieża ciśnień
Gdańsk - wieża ciśnień : źródło Facebook


Gdańsk ; Politechnika Gdańska ; Technische Hochschule Danzig ; uczelnie wyższe ; 1900-1945

Wasserturm Danzig


Wieża ciśnień to struktura lub konstrukcja, której głównym celem jest gromadzenie wody pod ciśnieniem w celu zaspokojenia różnych potrzeb, takich jak dostarczanie wody do mieszkańców miasta, zasilanie systemów przeciwpożarowych czy utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są często umieszczone na znacznej wysokości, co umożliwia wykorzystanie grawitacyjnego ciśnienia wody do jej dystrybucji.

Oto kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:

Zbiornik wody: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę, który może mieć różne kształty i pojemności. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku na szczycie konstrukcji.

Wysokość konstrukcji: Umieszczenie zbiornika na znacznej wysokości jest kluczowe, aby wykorzystać grawitacyjne ciśnienie wody. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie wody w rurach i przewodach podłączonych do wieży.

Dystrybucja wody: Woda gromadzona w zbiorniku jest używana do zaspokajania różnych potrzeb, takich jak dostarczanie wody do domów, firm czy instytucji, a także do zasilania systemów przeciwpożarowych.

Systemy zabezpieczeń: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w różne systemy zabezpieczeń, takie jak zawory bezpieczeństwa, aby zapobiec nadmiernemu ciśnieniu, a także systemy monitorujące poziom wody i stan techniczny konstrukcji.

Zasilanie systemów przeciwpożarowych: Jednym z ważnych zastosowań wież ciśnień jest zasilanie systemów przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, woda może być szybko dostarczana do hydrantów i innych urządzeń przeciwpożarowych.

Równoważenie ciśnienia: Aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża ciśnień może być wyposażona w systemy kontrolujące i regulujące przepływ wody.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając nie tylko dostęp do wody pitnej, ale także umożliwiając skuteczną obronę przeciwpożarową. Ich konstrukcja i zasady działania mogą się różnić w zależności od miejscowej infrastruktury wodociągowej i specyfiki miasta czy regionu.

Linki :

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie