Malbork - wieża ciśnień
Wieże ciśnień w Malborku, można podzielić według celu ich przeznaczenia. Miejska wieża ciśnień, pochodząca z początków XX wieku, miała za zadanie zapewnić mieszkańcom dawnego Malborka ( Marienburg) wodę pitną i to bez wychodzenia z domu. W tamtym okresie wodę dostarczał nosiwodą za drobną opłatą. Tak też miejska wieża ciśnień, stojąca na placu Słowiańskim była, jak na tamte czasy bardzo funkcjonalnym wynalazkiem. Drugim typem malborskich wież ciśnień są kolejowe wodne wieże, które wznoszono, w celu zapewnienia całej infrastrukturze kolejowej poprzez sieć podziemnych rurociągów - wody. Dzięki budowie wież ciśnień, kolej mogła być zaopatrzona wodę, która była fundamentem, działania całego kompleksu kolejowego. Woda z wieży ciśnień była dostarczana do żurawi wodnych, a te napełniały lokomotywy parowe. Z wieży ciśnień korzystały również obiekty leżące w bliskim sąsiedztwie wieży. Wieże ciśnień w Malborku są wspaniałym świadectwem myśli technicznej minionej epoki, to dzięki nim Malbork mógł się rozwijać pod kątem urbanistycznym i przestrzennym.
Wieża ciśnień przy placu słowiańskim w Malborku
Plan miasta Malbork z lokalizacją wieży ciśnień. Mapa pochodzi z 1908 roku ( Marienburg. Schloß und Stadt in Preußen ) i jest autorstwa - Schwandt, Wilhelm (1871-1928) |
Historia wieży ciśnień w Malborku
Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1905, na potrzeby zaopatrzenia miasta Malbork w wodę. Wodna wieża wchodziła w skład kompleksu wodociągów miejskich. Wodna wieża została wybudowana w stylu neogotyckim, nawiązującym do innych zabytków w mieście, posiadających średniowieczny rodowód.
W jaki sposób działała wieża ciśnień w Malborku ?
Wieża ciśnień była zasilana z rzeki Nogat. Maszyny parowe, mieszczące się w starej maszynowni, napędzały pompy, a te z kolei tłoczyły wodę do zbiornika wieżowego, który mógł zmagazynować 500 m3 wody. Następnie woda ze zbiornika przez rury odpływowe, spływała do sieci rur wodociągowych, które dostarczały wodę dla mieszkańców Malborka. Zasada działania wieży ciśnień, opierała się o tzw. siły grawitacyjne. Spływająca woda pod wpływem swojej ciężkości, nadawała odpowiednie ciśnienie w rurociągach, a te zależało od wysokości położenia zbiornika.
Architektura wież ciśnień w Malborku
Wieża ciśnień została wybudowana na planie sześcioboku i niemal w całości elewacja wieży, pokryta jest czerwoną cegłą. Wodna wieża składa się z :
- kamiennego cokołu.
- ceglanej bazy, podstawy.
- neogotyckiego portalu, ozdobionego archiwoltą, smukłymi kolumnami, podpierającymi wieńczący portal wejściowy trójkątnym szczytem.
- trzonu o kształcie walca, podzielonego wąskimi pilastrami, posiadającego ostrołukowe, wertykalne okna.
- sześciokątnej głowicy, podpartej na pionowych kolumnach, zwieńczonej ceglanym fryzem i pinakielami.
- wysokiego, sześciokątnego dachu.
Malbork - neogotycka wieża ciśnień ( t.przechlewski - CCA 3.0 ) |
Kolejowa wieża ciśnień w Malborku ( tomasz przechlewski CCA 2.0 ) |
Kolejowa wieża ciśnień w Malborku ( tomasz przechlewski CCA 2.0 ) |
Nitowany zbiornik na wodę / wieża ciśnień |