Wieża ciśnień w Rybniku

Rybnickie nieruchomości przetrwały do dnia dzisiejszego niemal wszystkie. Z wyjątkiem jednej - kolejowej. A szkoda, bowiem kolejowa wieża ciśnień jest fundamentalnym elementem każdej kolejowej stacji. Na szczęście możemy podziwiać jeszcze inne tego typu obiekty w mieście Rybnik. 

Wieża ciśnień na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Wasserturm Rybnik - Water Tower Rybnik
Wieża ciśnień na rudzkiej górze@ Rado

Historyzująca wieża ciśnień przy ulicy Gliwickiej, wzniesiona na górze rudzkiej pod koniec dziewiętnastego wieku - zaprojektowana przez niemieckiego architekta Eduarda Blümnera.  Dominująca cechą wieży ciśnień, jest jej bezpośrednie odwołanie do elementów i detali architektury neorenesansowej, wyrażającej się pod postacią licznych fryzów zdobiących gzymsy np.: fryz arkadowy wieńczący trzon wieży wykonany z profilowanych cegłówek, wykończeń okien i portali zgodnymi z neorenesansowym stylem.

Wieża ciśnień w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec.

Obudowana halą produkcyjną wieża ciśnień stojąca przy ulicy Przemysłowej w Rybniku wpisała się w pejzaż architektoniczny dawnego kompleksu przemysłowego rybnickiej Huty Silesia. 

Wieża ciśnień w rybnickim Zamysłowie.

Ciekawa, modernistyczna wieża ciśnień z okresu powojennego, prezentuje się niesamowicie na tle lasu Nacyńskiego. Pokryta w całości z białej cegły, wygląda niczym wyciągnięta z filmu sci-fiction kosmiczna wieża.

Wieża ciśnień Rybnik - Niewiadom.

Na dość oryginalny pomysł, wpadli architekci przekształcając nieczynny już komin dawnej kopalni Ignacy na wieże ciśnień. W latach 50-tych do skróconego komina zamontowano głowicę ze zbiornikiem wodnym. Całość robi naprawdę wrażenie. Wieża ciśnień jest otwarta dla turystów i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Kolejowa wieża ciśnień - Rybnik dworzec kolejowy.

Jedyna wieża ciśnień, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Obiekt przypominał z wyglądu grzybek. Charakterystyczną cechą wieży był fryz arkadowy  zdobiący gzyms rozdzielający wizualnie trzon i głowicę wieży.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie