Wieża ciśnień w Rybniku
Rybnickie nieruchomości przetrwały do dnia dzisiejszego niemal wszystkie. Z wyjątkiem jednej - kolejowej. A szkoda, bowiem kolejowa wieża ciśnień jest fundamentalnym elementem każdej kolejowej stacji. Na szczęście możemy podziwiać jeszcze inne tego typu obiekty w mieście Rybnik.
Wieża ciśnień na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
![]() |
Wieża ciśnień na rudzkiej górze@ Rado |
Historyzująca wieża ciśnień przy ulicy Gliwickiej, wzniesiona na górze rudzkiej pod koniec dziewiętnastego wieku - zaprojektowana przez niemieckiego architekta Eduarda Blümnera. Dominująca cechą wieży ciśnień, jest jej bezpośrednie odwołanie do elementów i detali architektury neorenesansowej, wyrażającej się pod postacią licznych fryzów zdobiących gzymsy np.: fryz arkadowy wieńczący trzon wieży wykonany z profilowanych cegłówek, wykończeń okien i portali zgodnymi z neorenesansowym stylem.
Wieża ciśnień w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec.
Obudowana halą produkcyjną wieża ciśnień stojąca przy ulicy Przemysłowej w Rybniku wpisała się w pejzaż architektoniczny dawnego kompleksu przemysłowego rybnickiej Huty Silesia.Wieża ciśnień w rybnickim Zamysłowie.
Ciekawa, modernistyczna wieża ciśnień z okresu powojennego, prezentuje się niesamowicie na tle lasu Nacyńskiego. Pokryta w całości z białej cegły, wygląda niczym wyciągnięta z filmu sci-fiction kosmiczna wieża.
Wieża ciśnień Rybnik - Niewiadom.
Na dość oryginalny pomysł, wpadli architekci przekształcając nieczynny już komin dawnej kopalni Ignacy na wieże ciśnień. W latach 50-tych do skróconego komina zamontowano głowicę ze zbiornikiem wodnym. Całość robi naprawdę wrażenie. Wieża ciśnień jest otwarta dla turystów i można z niej podziwiać panoramę miasta.Kolejowa wieża ciśnień - Rybnik dworzec kolejowy.
Jedyna wieża ciśnień, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Obiekt przypominał z wyglądu grzybek. Charakterystyczną cechą wieży był fryz arkadowy zdobiący gzyms rozdzielający wizualnie trzon i głowicę wieży.