Warszawa - wieża ciśnień

Warszawskie wieże ciśnień ( Water Tower in Warsaw )

Wieża ciśnień w Ogrodzie Saskim 

Wodozbiór, bo tak kolokwialnie nazywają  obiekt mieszkańcy Warszawy można śmiało nazwać perłą warszawskiej architektury. Wieża ciśnień została wzniesiona w latach 1852 - 1854 według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego autora takich dzieł jak Hotel Europejski w Warszawie, czy Pałac Paca w Doszpundzie.

Wieża ciśnień w Ogrodzie Saskim została wybudowana w stylu klasycystycznym i w swoim zasięgu nawiązuje do do sztuki antycznej.

Wodozbiór został wzniesiony na planie koła i obejmuje masywny cokół w kształcie walca, na którym rozlokowane są w układzie odstępowym kolumny korynckie chowające marmurowe wejście do środka obiektu w formie cylindra.

Całość układu wieńczy dach w formie kopuły z szyszką pinii. Warto zwrócić również uwagę na bogatą dekorację i detale architektoniczne zdobiącą wodozbiór.

Analogiczny wodozbiór o nieco skromniejszej kompozycji architektonicznej znajduje się w Łazienkach Królewskich. Zbiornik na wodę jest został wybudowany pod koniec 18 wieku, a zaprojektował go włoski architekt Dominik Merlini znany również z innych architektonicznych dzieł np.  Pałac Królikarnia w Warszawie, Pałac Myślenicki w Łazienkach i  Pałac w Jabłonnie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie