Poznań - wieża ciśnień

Poznań - ( niem. Posen ), stolica województwa wielkopolskiego. 

Posen - wasserturm, poznań wieża ciśnień
Wieża Górnośląska w Poznaniu ( Domena Publiczna )

Wieża Górnośląska w Poznaniu (niem. Turm der Oberschlesischen Eisenindustrie, Oberschlesischer Turm, Oberschlesien-Turm).

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1911. Wieżę zaprojektował Hans Poelizg z okazji wielkiej Wystawy Wschodnioniemieckiej. Uroczyste otwarcie Wieży Górnośląskiej odbyło się 15 maja 1911 roku. Imprezie towarzyszył książę Fryderyk Wilhelm . Dane techniczne wieży ciśnień :

  • Wysokość 52 metry.
  • Waga 1370 ton

Wieża ciśnień oprócz swoich funkcji wodociągowych, posiadała również halę targową, galerię sztuki oraz we wnętrzu wieży organizowano również imprezy sportowe. Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości, Poznań znalazł się w granicach Rzeczpospolitej. Z początku nowe polskie władze w Poznaniu chciały zburzyć obiekt. Wieżę Górnośląską uratowała cysterna, a raczej funkcjonalność wieży ciśnień, która dostarczała wody mieszkańcom Poznania. W okresie międzywojennym w poznańskiej wieży organizowane były liczne targi i wystawy. Statystyki mówią, że wieże ciśnień w tym okresie odwiedziło około 4,5 mln ludzi z całego świata.

W okresie drugiej wojny światowej w wieży ciśnień urządzono filię fabryki samolotów Fucke - Wolf. Na wskutek działań wojennych, obiekt uległ znacznym zniszczeniom. Władze komunistyczne nie zdecydowały się na odbudowę wieży ciśnień. W roku 1955 dokonano przebudowy obiektu i w tym miejscu wybudowano " Iglicę " - pawilon nr 11.

Wieża ciśnień w Poznaniu była wzorem do filmu " Metropolis " z 1926 roku, reżyserii Fritza Langa

Kolejowe wieże ciśnień w Poznaniu.

Pierwsze połączenie kolejowe Poznań uzyskał ze Szczecinem - 10 sierpnia 1848 roku jako Kolej Żelazna Stargardzko-Poznańska. W późniejszych latach miasto uzyskało połączenie z Berlinem. Budowa kolei w Poznaniu przyczyniła się do rozwoju miasta na przestrzeni lat.

Kolejowa wieża ciśnień przy ulicy Roboczej w Poznaniu.

Wieża ciśnień została wybudowana w roku 1910. Obiekt obsługiwał w wodę starą parowozownię. Wodna wieża ma klasyczny kształt grzybka i składa się z cokołu, trzonu i głowicy. Obiekt został wybudowany na planie koła z czerwonej cegły.

Kolejowa wieża ciśnień przy ulicy Reknickiej w Poznaniu.

Wieża stoi przy stacji Poznań - Franowo. Obiekt został wybudowany w roku 1950 z żelbetu. Wieża ciśnień składa się z trzonu i głowice. W środku stał piec do podgrzewania wody. Wieża ciśnień posiada horyzontalny układ okien.

Wodociągowa wieża ciśnień przy ulicy Milczańskiej w Poznaniu.

Wieża ciśnień została wybudowana na planie koła z czerwonej cegły. Wieża ciśnień została wzniesiona w roku 1910 z inicjatywy jednego z mieszkańców Poznania. Na samym szczycie zamontowany był wiatrak pompujący wodę do zbiornika wieżowego.

Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Garbary w Poznaniu.

Wieża ciśnień pochodzi z roku 1900 jako część kompleksu przemysłowego - Starej Rzezni. Wodna wieża została wzniesiona na planie kwadratu z cegły ceramicznej. Obiekt bogaty jest w liczne detale architektoniczne zdobiące lico wieży - ryz ceglany, fryz arkadowy, sterczyny zdobiące wieże.

Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Grobla w Poznaniu.

Oryginalna, kominowa wieża ciśnień stoi na terenie zabytkowej Gazowni Miejskiej w Poznaniu. Gazownię zaprojektował Brytyjczyk John  Moore w latach 1852 - 1856.

Zakładowa wieża ciśnień przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu.

Wieża ciśnień została wybudowana do zapewnienia w wodę kompleksu toru wyścigowego w Poznaniu. Wieża została wybudowana na początku XX wieku. Obiekt składa się z niskiego cokołu, trzonu i głowicy. Wieża została wybudowana na planie kwadratu.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie