Katowice - wieża ciśnień

 Katowice - stolica województwa śląskiego, od dekad związana z przemysłem i górnictwem, posiada w swoim dorobku urbanistyki, kilkanaście wież ciśnień.

Wieża ciśnień - Katowice, Szopienice, Borki.

Wieża ciśnień mieści się przy ulicy Korczaka i w dawnych czasach zaopatrywała w wodę Hutę Metali Niezależnych. Wieża ciśnień została zaprojektowana przez architektów pochodzenia niemieckiego - braci Zillmannów. Wieża ciśnień została wzniesiona z żelbetu, w roku 1912. Wieża była jeszcze wykorzystywana do połowy XX wieku. Wysokość obiektu jest imponująca i wynosi około 68 metrów, co czyni ją jedną z najwyższych tego typu obiektów w Polsce.

Wieża ciśnień reprezentuje styl recesji i modernizmu, umiejętnie łącząc architektoniczne cechy obu nurtów. Obiekt posiada wysoki cokół, wzniesiony na planie koła, wysoki trzon z tarasem oraz głowicę zakończoną podwójnym zadaszeniem w formie hełmu. 

Wieża ciśnień - Katowice, Giszowiec

Bardzo malownicza, romantyczna i nawiązująca do średniowiecznych baszt obronnych, znajduje się w katowickiej dzielnicy Giszowiec. Wieża ciśnień znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Górniczego Stanu i Pszczyńskiej. Wieża ciśnień została zaprojektowana podobnie jak wieża ciśnień w Szopienicach przez braci Zillmannów. Wieża wodna została ukończona w 1909 roku i staneła w centrum osiedla robotniczego w Giszowcu. Wieża ciśnień reprezentuje styl historyczny z elementami neomanieryzmu. Całkowita wysokość wieży wynosi 33 metry. Wieża posiada głowicę o przekroju ośmiokątnym, w jej wnętrzu znajduje się zbiornik typu Barkhausen, mogący pomieścić 152 m3 wody.

Wieża ciśnień - Katowice, Szopienice

Wieża ciśnień zlokalizowana jest na terenie dawnej Huty Cynku, w dość bliskim sąsiedztwie ulicy Wozniaka. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły, następnie otynkowany. Wodna wieża posiada imponującą wysokość. 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie