Katowice - wieża ciśnień

 Katowice - stolica województwa śląskiego, od dekad związana z przemysłem i górnictwem, posiada w swoim dorobku urbanistyki, kilkanaście wież ciśnień.

Katowice - wieża ciśnień
Katowice - wieża ciśnień/ @ Qbot.pro

Wieża ciśnień - Katowice, Szopienice, Borki.

Wieża ciśnień mieści się przy ulicy Korczaka i w dawnych czasach zaopatrywała w wodę Hutę Metali Niezależnych. Wieża ciśnień została zaprojektowana przez architektów pochodzenia niemieckiego - braci Zillmannów. Wieża ciśnień została wzniesiona z żelbetu, w roku 1912. Wieża była jeszcze wykorzystywana do połowy XX wieku. Wysokość obiektu jest imponująca i wynosi około 68 metrów, co czyni ją jedną z najwyższych tego typu obiektów w Polsce.

Wieża ciśnień reprezentuje styl recesji i modernizmu, umiejętnie łącząc architektoniczne cechy obu nurtów. Obiekt posiada wysoki cokół, wzniesiony na planie koła, wysoki trzon z tarasem oraz głowicę zakończoną podwójnym zadaszeniem w formie hełmu. 

Wieża ciśnień - Katowice, Giszowiec

Bardzo malownicza, romantyczna i nawiązująca do średniowiecznych baszt obronnych, znajduje się w katowickiej dzielnicy Giszowiec. Wieża ciśnień znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Górniczego Stanu i Pszczyńskiej. Wieża ciśnień została zaprojektowana podobnie jak wieża ciśnień w Szopienicach przez braci Zillmannów. Wieża wodna została ukończona w 1909 roku i staneła w centrum osiedla robotniczego w Giszowcu. Wieża ciśnień reprezentuje styl historyczny z elementami neomanieryzmu. Całkowita wysokość wieży wynosi 33 metry. Wieża posiada głowicę o przekroju ośmiokątnym, w jej wnętrzu znajduje się zbiornik typu Barkhausen, mogący pomieścić 152 m3 wody.

Wieża ciśnień - Katowice, Szopienice

Wieża ciśnień zlokalizowana jest na terenie dawnej Huty Cynku, w dość bliskim sąsiedztwie ulicy Wozniaka. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły, następnie otynkowany. Wodna wieża posiada imponującą wysokość. 

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która została zaprojektowana w celu przechowywania wody, aby dostarczać ją do mieszkańców miasta lub okolicznych obszarów. Wieże ciśnień mają kilka ważnych funkcji:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są zwykle wyposażone w duże zbiorniki na wodę, które gromadzą wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub sieci wodociągowe. Ta woda jest przechowywana na wieży, co pozwala na dostarczanie jej w miarę potrzeb.

  • Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień służą do utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Grawitacyjne oddziaływanie wody przechowywanej na wieży powoduje, że woda może płynąć z większą siłą i ciśnieniem w dół, kiedy jest potrzebna do dostarczenia wody do domów, przedsiębiorstw i innych miejsc.
  • Zabezpieczenie przed przerwami w dostawie: Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w przypadku przerw w dostawie wody z powodu awarii lub konserwacji systemu wodociągowego. Dzięki magazynowaniu wody na wieży można zapewnić ciągłą dostawę wody nawet w przypadku tymczasowych problemów z dostawą wody.

Wieże ciśnień są zwykle umieszczone na odpowiednio wysokich konstrukcjach, takich jak stalowe wieże, wieże z betonu zbrojonego lub inne konstrukcje, aby zapewnić odpowiednią grawitacyjną siłę napędową dla wody. Są one często charakterystycznymi elementami krajobrazu miejskiego i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie