Wieża ciśnień - wieża widokowa w Piszu

 Pisz jest miastem leżącym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Wokół miasta rozciąga się Puszcza Piska, jezioro Roś oraz rzeka Pisa. Pisz otoczony jest wspaniałymi, mazurskimi krajobrazami, które można podziwiać między innymi z piskiej wieży ciśnień, w której znajduje się punkt obserwacyjny.

Pisz - wieża ciśnień
Pisz - wieża ciśnień / autor : Emptywords - CCA 3.0

Wieża ciśnień w Piszu została wybudowana w 1907 roku, w stylu historycznym. Obiekt znajduje się przy ulicy Gdańskiej 11. Wieża została wyłączona z użytku w 1992 roku, natomiast w roku 2007, wpisana do rejestru zabytków. Gruntownego remontu doczekała się piska wodna wieża w 2013 roku. Całkowita wysokość wieży wynosi 38 metrów.

Zasada działania wieży ciśnień jest prosta i opiera się na działaniu grawitacji oraz zasad związanych z hydrostatyką. Woda do zbiornika wieżowego była tłoczona z pobliskiej rzeki Pisa przez system pomp parowych oraz elektrycznych. Ze zbiornika umieszczonego na szczycie wieży ( przeważnie był to stalowy zbiornik połączony nitami ), woda z uregulowanym ciśnieniem, pod wpływem sił grawitacyjnych, płynęła przez system rur, wchodzących w skład wodociągów, do okolicznych domów. W skład kompleksu należącego do wieży ciśnień, wchodziły budynki maszynowni ( z pompami wodnymi ), oraz stacja uzdatniania wody ( z filtrami, służącymi do oczyszczania wody ) Wspomniany wyżej zbiornik na wodę, mieszczący się na szczycie wieży był typu Intze I, gotowy pomieścić 100 m3 wody.

Wieża ciśnień w Piszu reprezentuje modny na przełomie XIX i XX w Niemczech neorenesansowy styl architektoniczny. Cokół oraz podstawę wieży zdobią masywne bloki, wykonane z cegły, a następnie pokryte boniami. Elewacja wieży ciśnień, wykonana została z czerwonej cegły. Otwory okienne dodatkowo zaakcentowane są neorenesansowymi gzymsami. Całość wieży wieńczy masywna głowica ze zbiornikiem wodnym.

Linki :

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie