Legnica - wieże ciśnień

 Wieże ciśnień są wyraźną cechą krajobrazu w Polsce, ale jak budowane są wieże ciśnień i dlaczego tak bardzo ich potrzebowano ? Nad krajobrazem naszej okolicy czuwają dwa rodzaje zabytków – wieże kościelne i wieże ciśnień. Jednak chociaż wiele wież kościelnych ma setki lat, ich wodne odpowiedniki pochodzą z XX wieku. Ponieważ krajobraz jest albo płaski, albo lekko pofałdowany, są one widoczne z wielu kilometrów we wszystkich kierunkach wokół nich. Z daleka wyraźnie zarysowuje się charakterystyczny geometryczny kształt.

Po bliższym przyjrzeniu się staje się jasne, że zbiornik na wodę jest ośmiokątny, sześciokątny lub cylindryczny, wszystkie wsparte na kolumnach. Kolumny mogą być smukłe lub mocne, ponieważ są obliczone na utrzymanie ciężaru zbiornika i wody niezależnie od pogody i siły wiatru. Dostęp z ziemi może być przez centralną podporę rdzenia, czasami z oknami, aby zapewnić trochę światła dla mężczyzn wchodzących po schodach. Drabina przy centralnym filarze zapewnia dostęp do najwyższego poziomu. Dostęp do zbiornika jest konieczny, ponieważ zbiornik należy opróżniać i czyścić mniej więcej co pięć lat.

Powiaty położone na terenach górzystych posiadają zbiorniki wodne na wzniesieniu, z którego woda w sposób naturalny spływa do miast i wsi położonych na niższym terenie. Wieże były kosztowne w budowie, w związku z czym projektowana wydajność rzadko przekraczała równowartość jednodniowego zaopatrzenia w wodę dla lokalnych domów.

W latach 30. po raz pierwszy do poszczególnych posesji doprowadzono wodę. Wcześniej studnie i pompy wiejskie były źródłem zaopatrzenia w wodę dla wszystkich. Woda wodociągowa wymagała dużego magazynowania wody w zbiornikach, ale w przypadku nieruchomości położonych wyżej niż zbiornik, potrzebne były wieże ciśnień, które utrzymałyby wodę na poziomie, na którym mogłaby do nich spływać. Pompy ciśnieniowe podniosły wodę ze zbiornika do zbiornika na szczycie wieży zbudowanej z cegieł, więc jeśli zobaczysz ceglaną wieżę ciśnień, prawdopodobnie pochodzi ona sprzed II wojny światowej. Po 1945 r. wieże zbudowano z betonu.

1. Wczesno-modernistyczna wieża ciśnień przy ulicy Ścinawskiej 1 

Wieża ciśnień została wybudowana na terenie zakładu gazowniczego w latach 1914 - 1916. Nowy obiekt dołączył starych budynków piecowni i kotłowni. Wieża ciśnień oprócz regulowania ciśnienia w sieci wodnej, przeznaczona również była do magazynowania gazu wodnego, który z kolei był wykorzystywany do produkcji gazu miejskiego. Wieża ciśnień została wybudowana na planie kwadratu i posiada siedem kondygnacji. Obiekt został wybudowany z czerwonej cegły i zwieńczony mansardowym dachem.

2. Kolejowa wieża ciśnień w Legnicy

Bajkowa wieża ciśnień z wyglądu bardzo przypomina średniowieczne baszty. Chociaż jest już bardzo zniszczona to wciąż budzi zachwyt.

Zródło : google maps

Linki :

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie