Baborów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Baborowie to kolejowa wieża ciśnień znajdująca się w Baborowie, w województwie opolskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Dworcowej, tuż obok dworca kolejowego. Wieża została wzniesiona w 1910 roku przez pruskie koleje państwowe. Ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Jest to cylindryczna wieża z zbiornikiem na wodę o pojemności 100 m³.

Baborów - wieża ciśnień
Baborów - wieża ciśnień / @ MOs810

Wieża była używana przez koleje państwowe do dostarczania wody do parowozów. Została wyłączona z użytku w latach 90. XX wieku. Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest wykorzystywana jako magazyn. W 2023 roku wieża została kupiona przez nowego właściciela, który planuje ją odrestaurować i udostępnić do zwiedzania. 

Wieża ciśnień to budowla lub konstrukcja, która służy do gromadzenia i utrzymania wody pod ciśnieniem, co umożliwia dostarczanie wody pitnej lub wody do celów przemysłowych do okolicznych obszarów. Wieże ciśnień są często używane w systemach wodociągowych i spełniają kilka ważnych funkcji:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są wyposażone w zbiorniki na wodę, które przechowują pewną ilość wody. Ta woda jest zbierana z różnych źródeł, takich jak rzeki, studnie, źródła, jeziora lub inne ujęcia wodne.

  • Zapewnienie ciśnienia: Jedną z głównych funkcji wieży ciśnień jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki grawitacyjnej sile woda jest naciskana w dół z wieży, co umożliwia jej płynięcie przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach wysokiego zapotrzebowania na wodę wieża magazynuje wodę, a w okresach niskiego zapotrzebowania jest uzupełniana, co zapewnia stałą dostawę wody.
  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii lub sytuacji kryzysowych. W razie potrzeby można używać zgromadzonej na wieży wody do celów ratowniczych.

Wieże ciśnień występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale często mają charakterystyczny kształt cylindryczny lub stożkowy. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, lub cegły. Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej i pomagają w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności.

Najpiękniejsze wieże ciśnień w PolsceWieże ciśnień w woj. Opolskim :


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie