Biała - wieża ciśnień

  Nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w Białej, w powiecie Prudnickim, w województwie opolskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Wodociągowej, na terenie ogródków działkowych. Wieża została wzniesiona w 1913 roku wraz z nową stacją wodociągową. Ma wysokość 16 metrów i jest zbudowana z żelbetu. Jest to sześcioboczna wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 200 m³.


Wieża była używana do dostarczania wody do miasta. Została wyłączona z użytku w latach 80. XX wieku. Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest wykorzystywana jako magazyn. W 2022 roku wieża została zakupiona przez nowy właściciel, który planuje ją odrestaurować i udostępnić do zwiedzania.

Wieża ciśnień to struktura lub budowla inżynieryjna, która ma za zadanie przechowywać wodę pod ciśnieniem, aby dostarczać ją do mieszkańców miasta lub obszaru o znaczeniu lokalnym. Wieże ciśnień pełnią kilka istotnych funkcji:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę, który gromadzi i przechowuje wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub sieci wodociągowe. Ta woda jest przechowywana na wieży w celu dostarczenia jej w miarę potrzeb.

  • Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Grawitacyjna siła wody przechowywanej na wieży pozwala na jej swobodny przepływ z większym ciśnieniem w dół, co umożliwia dostarczanie wody do domów, firm i innych miejsc.

  • Zabezpieczenie przed przerwami w dostawie: Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w przypadku przerw w dostawie wody, spowodowanych awariami lub konserwacją systemu wodociągowego. Dzięki magazynowaniu wody na wieży można zapewnić ciągłą dostawę wody nawet w przypadku chwilowych problemów z dostawą.

Wieże ciśnień często są umieszczone na wysokich konstrukcjach, takich jak stalowe wieże, betonowe wieże zbrojone lub inne konstrukcje, aby dostarczyć odpowiednią grawitacyjną siłę napędową dla wody. Są charakterystycznym elementem krajobrazu miejskiego i odgrywają istotną rolę w dostarczaniu czystej wody pitnej dla społeczności.

Najpiękniejsze wieże ciśnień w PolsceWieże ciśnień w woj. Opolskim :


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie