Wieże ciśnień w Gliwicach

 Gliwice są miastem leżącym na południu Polski, w granicach woj. śląskiego. Miasto posiada bardzo bogatą historię oraz całą rzeszę zabytków, również związanych z wodociągami. Nie byłoby dzisiejszych Gliwic, gdyby nie budowa wodociągowych wież ciśnień na terenie miasta. Wodne wieże przyczyniły się do rozwoju aglomeracji, we współczesnych ramach zabudowy.

Zasada działania gliwickich wież ciśnień.

Na przestrzeni wieków mieszkańcy Gliwic czerpali wodę z okolicznej rzeki Kłodnica, dopóki ta była jeszcze w miarę czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. W raz rozwojem miasta i przemysłu, rzeka coraz bardziej nie nadawała się do picia. Problem świeżej wody rozwiązano, kopiąc głębokie studnie i budując wieże ciśnień. Wodę z głębokich, miejskich studni zasysały pompy parowe, a później elektryczne. Woda tłoczona była do zbiornika wieżowego, który był w stanie zmagazynować spore ilości wody. Następnie przez rurociągi odpływowe, dzięki grawitacji, woda płynęła do okolicznych gliwickich domów mieszkalnych oraz fabryk.

Architektura gliwickich wież ciśnień

Wieża ciśnień przy ulicy Poniatowskiego w Gliwicach  

Wieża jest jedną z najstarszych wież ciśnień w Gliwicach. Obiekt został wybudowany w stylu neogotyckim, w 1894 roku. Wieżę zaprojektował architekt - Hasel. Wodną wieże przy ulicy Poniatowskiego, zasilały ujęcia wody w sąsiedniej Zawadzie. Wieża ciśnień została wybudowana na planie koła czerwonej cegły o średnicy  zewnętrznej 17.5 metrów. Wieża jest wysoka na 25 metrów, a zbiornik jest w stanie pomieścić około 2500 m3 wody. Elewację wieży zdobi neogotycki portal, ceglane fryzy oraz ostrołukowe wnęki i okna. Całość wieńczy stożkowy dach.

Wieża ciśnień przy ulicy Sobieskiego w Gliwicach.

Gliwice - wieża ciśnień
Gliwice - wieża ciśnień / neogotycka wieża / autor: Bazie

Wieża ciśnień pochodzi z początków XX wieku ( lata 1905-1908 ), aby wieża była bardziej wydajna, wybudowano ją na miejscowym wzniesieniu. Wysokość wieży ciśnień jest dość imponująca i wynosi około 50 metrów. Ceglaną wieżę zaprojektował niemiecki architekt - Wilhelm Adalbert Otto Kranz. Z danych technicznych można się dowiedzieć, że wieża posiada zbiornik na wodę typu Intze I, który może pomieścić około 3600 metrów m3 wody. Wieża ozdobiona jest detalami nawiązującymi do epoki średniowiecza. Na elewacji można zobaczyć ceglane fryzy, gzymsy, okna i machikuły. Całość monolitycznej wieży wieńczą blanki.

Wieża ciśnień w Gliwicach - Ostropie.

Wieża ciśnień zlokalizowana jest przy ulicy Architektów w gliwickiej dzielnicy Ostropa. Monolit był bardzo  nowoczesną konstrukcją jak na lata 30-te, kiedy to został wybudowany z żelbetu i cegły. Wieża ciśnień jest bardzo wysoka - 30 metry.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie