Kłomnice - wieża ciśnień

 Kłomnice to wieś w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Wieża ciśnień w Kłomnicach to wieża ciśnień kolejowa, która została wybudowana w 1905 roku. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest wykonana z cegły. Po zakończeniu działalności jako wieża ciśnień była wykorzystywana jako mieszkanie dla pracowników kolei, a obecnie jest nastawnią. 

Wieża ciśnień jest często wykorzystywana w systemach wodociągowych do magazynowania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasada jej działania jest stosunkowo prosta:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma zazwyczaj dużą pojemność, co pozwala na gromadzenie większej ilości wody. Woda jest pompowana do wieży ciśnień w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy lub w godzinach, gdy jest mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieża ciśnień działa jako zbiornik wody, który jest pod ciśnieniem. Grawitacyjna siła ciężkości sprawia, że woda znajdująca się w wieży ciśnień ma potencjalną energię ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie może być utrzymane.

  • Wydobywanie wody: Kiedy mieszkańcy potrzebują wody (na przykład gdy odkręcają kran), woda jest dostarczana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej. Grawitacja pomaga wypompować wodę i utrzymywać ciśnienie w sieci, co pozwala na dostarczanie wody do domów, firm i innych miejsc.
  • Cykl uzupełniania: Kiedy poziom wody w wieży ciśnień spada na niebezpiecznie niski poziom (na przykład w okresach wzmożonego zużycia wody), pompy zostają włączone, aby uzupełnić wodę w wieży ciśnień z źródła wodnego, na przykład z ujęcia wody lub zbiornika wodnego.

Wieża ciśnień jest zatem nie tylko magazynem wody, ale także elementem, który utrzymuje stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, co umożliwia dostęp do wody w dowolnym momencie, bez względu na zmienne zapotrzebowanie. Jest to istotna część infrastruktury wodociągowej w wielu miejscach na całym świecie.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie