Będzin - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Będzinie to obiekt architektury przemysłowej, znajdujący się w dzielnicy Grodziec. Jest to charakterystyczny element krajobrazu miasta, a także popularna atrakcja turystyczna. Wieża została zbudowana w 1912 roku przez Zakłady Cynkowe w Będzinie. Jest to budowla o wysokości 42 metrów, wykonana z żelbetu i nitów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych.

Będzin - wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Będzinie. Obiekt został wzniesiony w 1902 roku i składa się, z arkuszy stalowych, połączonych ze sobą nitami. Pierwotnie wieża ciśnień zasilała w wodę starą kopalnię węgla kamiennego " Grodziec ". Wieża składa się ze smukłego trzonu i owalnej głowicy. Wysokość konstrukcji wynosi 27.15 metrów. Wieża mieści się niedaleko ulicy Barlickiego - dzielnica Grodziec. Autor zdjęcia : Andrzej Otrębski

Wieża ciśnień w Będzinie pełniła funkcję dostarczania wody do zakładów cynkowych oraz do pobliskich dzielnic miasta. Po II wojnie światowej została wydzierżawiona prywatnym firmom, a następnie stała się własnością miasta. W 2014 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, które zakończyły się w 2022 roku. Obecnie wieża ciśnień w Będzinie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta. 

Wieża ciśnień to budowla używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Jej zasada działania opiera się na prostym zasadzie hydrostatyki. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień skonstruowana jest w taki sposób, że ma duży zbiornik na wodę na szczycie lub w górnej części wieży. Woda jest przewożona lub pompowana do tego zbiornika, gdzie jest przechowywana.

  • Grawitacja: Działanie wieży ciśnień opiera się na sile grawitacji. Woda w zbiorniku wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad ziemią. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie wody w sieci wodociągowej, która jest podłączona do wieży.

  • Zasada hydrostatyki: Ciśnienie w wodociągach jest proporcjonalne do głębokości zanurzenia wody. Im wyżej znajduje się źródło wody (takie jak zbiornik w wieży ciśnień), tym większe jest ciśnienie wody w rurach. Dlatego woda jest dostarczana do mieszkań i firm pod wyższym ciśnieniem, co umożliwia skuteczniejsze korzystanie z wody.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy zużywana jest woda, poziom wody w zbiorniku spada, ale ciśnienie w sieci pozostaje względnie stałe. Wieża ciśnień jest zaprojektowana tak, aby woda była stale uzupełniana z wodociągu lub innego źródła, aby utrzymać poziom wody i ciśnienie na odpowiednim poziomie.
  • Wsparcie w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuarów wody w razie awarii lub przestoju w dostawie wody. Zapewniają one pewną ilość wody, która jest dostępna w przypadku sytuacji kryzysowych, takich jak przerwy w dostawie wody lub problemy z pompami.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu nieprzerwanego dostępu do wody pitnej oraz stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej dla użytkowników. Jej konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby działała zgodnie z zasadami hydrostatyki i dostarczała niezbędną wodę w odpowiednim ciśnieniu.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie