Zebrzydowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zebrzydowicach to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w Zebrzydowicach, w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Kolejowej, tuż obok dworca kolejowego. 

Wieża została wzniesiona w 1912 roku przez pruskie koleje państwowe. Ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Jest to cylindryczna wieża z zbiornikiem na wodę o pojemności 100 m³. Wieża była używana przez koleje państwowe do dostarczania wody do parowozów. Została wyłączona z użytku w latach 90. XX wieku. Obecnie wieża jest zdewastowana i wymaga remontu. W 2023 roku władze miasta Zebrzydowice ogłosiły plany remontu wieży. Planuje się odtworzyć pierwotny wygląd wieży i udostępnić ją do zwiedzania. 

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do przechowywania wody pitnej i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to ważny element infrastruktury miejskiej, który ma kilka głównych funkcji:
  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w duży zbiornik na szczycie, który może pomieścić znaczną ilość wody. Ten zbiornik gromadzi wodę pitną, która jest dostarczana z ujęć wodnych lub innych źródeł.
  • Wzmacnianie ciśnienia: Dzięki zastosowaniu grawitacji, woda zgromadzona w zbiorniku na szczycie wieży wywiera nacisk na sieć wodociągową. To ciśnienie grawitacyjne jest wykorzystywane do naprowadzania wody w dół rur wodociągowych, co umożliwia dostarczanie wody odbiorcom z wystarczającym ciśnieniem.
  • Kompensacja zmian ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy zachodzą nagłe zmiany ciśnienia, na przykład w wyniku awarii lub nagłego zużycia wody, woda z zbiornika może być uwalniana, aby zrekompensować te zmiany i utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie.
Wieża ciśnień może mieć różne kształty i wielkości, ale zazwyczaj jest to konstrukcja o dużej wysokości, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie grawitacyjne. Jej wygląd zależy od projektu i lokalizacji, ale zawsze pełni rolę przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla zapewnienia mieszkańcom dostępu do czystej wody pitnej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie