Tarnowskie Góry - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach to wieża ciśnień o wysokości 45 metrów, wybudowana w 1925 roku. Wieża znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Opolskiej. Jest to jedna z najwyższych wież ciśnień w Polsce. Wieża została zbudowana przez firmę „Monier” z Katowic. Była ona wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości.

Tarnowskie Góry - wieża ciśnień
Tarnowskie Góry - wieża ciśnień / @ 
Gabriel Wilk

Wieża jest zbudowana na planie koła o średnicy 13 metrów. W jej wnętrzu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 metrów sześciennych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Tarnowskie Góry i okolice. Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Historia

Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach została zbudowana w 1925 roku przez firmę „Monier” z Katowic. Była ona wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości. W 1945 roku wieża została uszkodzona w wyniku działań wojennych. Została ona jednak odbudowana w latach 1950-tych. W 2008 roku wieża została wyremontowana. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Zwiedzanie

Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach jest udostępniona do zwiedzania. Wejście na wieżę jest płatne. Zwiedzanie wieży odbywa się z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania można dowiedzieć się więcej o historii i budowie wieży.

Dojazd

Do wieży ciśnień w Tarnowskich Górach można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.

Adres

Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach znajduje się przy ulicy Opolskiej 1.

Godziny otwarcia

Wieża ciśnień w Tarnowskich Górach jest otwarta od maja do września w godzinach 10:00-18:00. W pozostałe miesiące roku wieża jest otwarta w weekendy w godzinach 10:00-16:00.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacji do zwiększania ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto ogólny opis, jak to działa:

  • Pompowanie wody: Woda jest początkowo pompowana z źródła lub ujęcia wody do wieży ciśnień za pomocą pompy. Ta pompa podnosi wodę do zbiornika na szczycie wieży.

  • Magazynowanie wody: Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży. Zbiornik ten może mieć różną pojemność, ale jego główną rolą jest gromadzenie wody w odpowiedniej ilości do zaspokojenia potrzeb użytkowników systemu wodociągowego.

  • Spływ wody: Grawitacja powoduje swobodny spływ wody z zbiornika na szczycie wieży do sieci wodociągowej. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie jest generowane w sieci wodociągowej w dół.
  • Rozprowadzanie wody: Woda opływająca ze zbiornika na szczycie wieży ciśnień jest dostarczana do domów, firm i innych miejsc poprzez sieć rur wodociągowych. Dzięki zwiększonemu ciśnieniu, woda może łatwiej dotrzeć do odbiorców i dostarczać odpowiednie ciśnienie do kranów i urządzeń sanitarnych.

Uzupełnianie zbiornika: Aby utrzymać stałą dostępność wody w systemie wodociągowym, zbiornik na szczycie wieży ciśnień musi być regularnie uzupełniany. Woda jest stale pompowana do zbiornika, a nadmiar wody jest dostarczany do sieci wodociągowej.

Korzyścią z takiego systemu jest to, że pozwala on na zwiększenie ciśnienia wody bez konieczności używania dodatkowych pomp na poziomie sieci wodociągowej, co może znacząco obniżyć koszty i zużycie energii. Wieże ciśnień były szczególnie przydatne w miastach, w których teren był nierówny, a grawitacja sama w sobie nie zapewniałaby wystarczającego ciśnienia wody do dostarczania jej do wszystkich obszarów. Obecnie wieże ciśnień wciąż są używane w wielu miejscach, ale ich rola jest bardziej związana z kształtem krajobrazu miejskiego i dziedzictwem architektonicznym niż z dostarczaniem wody pitnej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie