Sieraków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sierakowie znajduje się w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Koszęcin. Została zbudowana w 1907 roku i służyła do dostarczania wody do wsi. Jest to cylindryczna wieża o wysokości 22 metrów i średnicy 6 metrów. 

Sieraków - wieża ciśnień
Sieraków - wieża ciśnień / @ Olympic1981

Wieża jest wykonana z cegły i jest zwieńczona kopułką z latarnią. W dolnej części wieży znajduje się wejście do budynku, w którym znajduje się zbiornik na wodę. W 2017 roku wieża ciśnień w Sierakowie została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień (także znana jako wieża wodna) jest elementem infrastruktury wodociągowej, który ma na celu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym oraz magazynowanie wody. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest wyposażona w duży zbiornik na wodę, który jest umieszczony na górze konstrukcji wieży. Ten zbiornik służy do przechowywania wody, która jest dostarczana do niego z lokalnych źródeł wodnych lub systemów wodociągowych.

  • Tworzenie ciśnienia: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki. Woda w zbiorniku wywiera ciśnienie na dolną część wieży oraz na cały system wodociągowy. Im wyżej znajduje się poziom wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie, które może być utrzymywane w sieci wodociągowej.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Ciśnienie w sieci wodociągowej jest utrzymywane na stałym poziomie, niezależnie od zmian w zużyciu wody, dzięki działaniu wieży ciśnień. Kiedy mieszkańcy korzystają z kranów i innych źródeł wody, woda jest pompowana z wieży, a ciśnienie jest utrzymywane na odpowiednim poziomie.
  • Zrównoważenie dostaw i zapotrzebowań: Wieże ciśnień pomagają w zrównoważeniu dostaw i zapotrzebowań wody w systemie wodociągowym. W okresach niskiego zużycia, woda jest pompowana do wieży, a w okresach dużego zużycia jest dostarczana z wieży. To zapewnia ciągłą dostawę wody o odpowiednim ciśnieniu.
  • System alarmowy: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy alarmowe, które monitorują poziom wody w zbiorniku. Jeśli poziom wody spadnie poniżej pewnego poziomu, system alarmowy może zostać aktywowany, co pozwala na podjęcie działań naprawczych lub uzupełnienie zbiornika.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem w systemach wodociągowych, zwłaszcza w obszarach miejskich i podmiejskich. Jej działanie pozwala na utrzymanie stałej i niezawodnej dostawy wody do mieszkańców, co jest niezbędne do codziennego życia i funkcjonowania przedsiębiorstw. Wieże ciśnień przyjmują różne kształty i rozmiary w zależności od projektu i lokalizacji, ale ich główne funkcje pozostają podobne.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie