Skoczów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Skoczowie to jedna z najstarszych i najbardziej znanych wież ciśnień w Polsce. Została zbudowana w 1910 roku i od tego czasu jest integralną częścią krajobrazu miasta. Wieża ma wysokość 48 metrów i jest wykonana z cegły. Zbiornik na wodę ma kształt eliptyczny i pojemność 1140 m3. Wieża znajduje się na wzgórzu w centrum miasta i oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

Wieża ciśnień w Skoczowie jest wpisana do rejestru zabytków. Jest popularnym miejscem turystycznym i jest często wykorzystywana jako miejsce do organizacji imprez i wydarzeń.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która została zaprojektowana do przechowywania wody i tworzenia ciśnienia w systemach wodociągowych. Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi, cylindrycznymi lub stożkowymi wieżami, które zawierają zbiornik na wodę na swoim szczycie. Woda jest podawana do wieży ciśnień z pobliskiego źródła lub systemu wodociągowego, a następnie jest przechowywana w zbiorniku na górze wieży.

Główne cele wież ciśnień to:

  • Zapewniać ciśnienie w systemie wodociągowym: Woda pod naciskiem przechowywana w zbiorniku wieży ciśnień jest gotowa do natychmiastowego dostarczenia do użytkowników. Dzięki temu zapewnia się odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym, co umożliwia dostarczanie wody do mieszkańców i firm.

  • Wyrównywanie nierówności w dostawie wody: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać wahania w dostawie wody, co jest szczególnie istotne w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na wodę może znacznie wzrosnąć.

  • Zapewnienie rezerwy wody na wypadek awarii: W razie awarii w systemie wodociągowym wieża ciśnień może służyć jako rezerwuar wody, zapewniając kontynuację dostaw wody do społeczności przez pewien czas, podczas gdy awaria jest naprawiana.

Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyposażona w mechanizmy kontroli poziomu wody, które monitorują ilość wody w zbiorniku i kontrolują dopływ wody do niego. To pozwala na utrzymanie stałego poziomu wody w zbiorniku i zapewnia ciągłą dostawę wody do sieci wodociągowej. Wieża ciśnień to ważna część infrastruktury wodociągowej w wielu miejscach na całym świecie, pomagająca zapewnić niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie