Wieża ciśnień w Bielsku - Białej

 W Bielsku-Białej znajduje się sześć wież ciśnień, z których pięć jest zachowanych w dobrym stanie. Jedna z nich, wieża ciśnień w dzielnicy Komorowice, została rozebrana w 2016 roku.


Wieża ciśnień w Bielsku - Białej

Wieża ciśnień w Bielsku Białej, została razem z kompleksem, do którego przylega, wybudowana w latach 1907-1908. We wnętrzu wieży oprócz zbiornika, znajduje się również klatka schodowa ze schodami, prowadzącymi do starej hali produkcyjnej. Wieża ciśnień została zaprojektowana w stylu funkcjonalnym i w duchu dawnej epoki industrialnej. Elewację wieży ogromne okno, dające dobre oświetlenie. Wieża razem z całym kompleksem, należała do dawnej przędzalni wełny. Nieruchomość mieści się przy ulicy Komorowickiej w Bielsku - Białej. / Autor zdjęcia : Kamil Czaiński.
Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnienia regularnego dostarczania wody pitnej do mieszkańców miasta lub obszaru. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

  • Zbieranie wody: Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową i zbiera wodę z tej sieci. Woda jest dostarczana do wieży z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, rzeki lub zbiorniki.

  • Magazynowanie wody: Woda zbierana w wieży jest magazynowana w jej zbiorniku. Zbiornik ten jest umieszczony na górze wieży, co pozwala na tworzenie wysokiego ciśnienia wewnątrz wieży.

  • Grawitacja: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda w zbiorniku wieży ciśnień ma potencjał energii, który generuje ciśnienie. Im wyżej znajduje się woda w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Regularne dostarczanie wody: Kiedy mieszkańcy otwierają kran w swoim domu, woda jest wypychana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej zgodnie z zasadą, że woda płynie z obszaru o wyższym ciśnieniu do obszaru o niższym ciśnieniu. To pozwala na dostarczanie wody do domów i firm z odpowiednim ciśnieniem, niezależnie od tego, czy ktoś korzysta z wody na parterze czy na piętrze budynku.

  • Uzupełnianie: Aby utrzymać stałą dostawę wody, wieża ciśnień jest regularnie uzupełniana. Woda jest dostarczana do wieży, aby zrekompensować wypływającą wodę.
  • Dzięki tym zasadom działania wieże ciśnień pozwalają na utrzymanie równomiernego ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewniają dostęp do wody pitnej mieszkańcom w miastach i obszarach zurbanizowanych. To kluczowy element infrastruktury wodociągowej, który umożliwia komfortowe i niezawodne korzystanie z wody na co dzień.

Wieża ciśnień w Starym Bielsku

Wieża ciśnień w Starym Bielsku to najstarsza zachowana wieża ciśnień w Bielsku-Białej. Została wybudowana w 1898 roku i znajduje się przy ulicy 3 Maja 16. Wieża jest zbudowana z cegły i ma wysokość 27 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Stare Bielsko i okolice. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień w Białej

Wieża ciśnień w Białej to największa wieża ciśnień w Bielsku-Białej. Została wybudowana w 1908 roku i znajduje się przy ulicy Władysława Reymonta 20. Wieża jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 52 metry. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Bielsko-Białą i okolice. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień w Mikuszowcach

Wieża ciśnień w Mikuszowcach została wybudowana w 1910 roku i znajduje się przy ulicy 1 Maja 12. Wieża jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 30 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Mikuszowice i okolice. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień w Węgierskiej Górce

Wieża ciśnień w Węgierskiej Górce została wybudowana w 1924 roku i znajduje się przy ulicy 1 Maja 23. Wieża jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Węgierską Górkę i okolice. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień w Wilamowicach

Wieża ciśnień w Wilamowicach została wybudowana w 1928 roku i znajduje się przy ulicy 1 Maja 10. Wieża jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Wilamowice i okolice. Wieża jest niedostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień w Szczyrku

Wieża ciśnień w Szczyrku została wybudowana w 1937 roku i znajduje się przy ulicy 1 Maja 16. Wieża jest zbudowana z żelbetu i ma wysokość 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Szczyrk i okolice. Wieża jest niedostępna dla zwiedzających.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie