Chełm Śląski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Chełmie Śląskim jest kolejową wieżą ciśnień, która znajduje się przy ulicy Kolejowej w Chełmie Śląskim. Została wybudowana w 1956 roku, w celu zasilania w wodę pobliskiej stacji kolejowej. Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Posiada dwa oddzielne żelbetowe zbiorniki na wodę o pojemności około 300 m³ każdy. 

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana głównie do magazynowania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej główne zadania to zapewnienie ciśnienia wody wystarczającego do zasilenia użytkowników wody pitnej oraz zapewnienie zapasów wody w przypadku awarii lub pożaru. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Zbieranie i magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczana na wysokim maszcie lub wieży, co umożliwia zbieranie wody z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, rzeki lub studnie. Woda jest pompowana lub podciśnieniowo dostarczana do zbiornika wieży.
  • Utrzymywanie stałego ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co pozwala na dostarczanie wody do użytkowników na stałym poziomie ciśnienia, niezależnie od zmian w ilości dostarczanej wody lub innych czynników. Woda jest przechowywana w zbiorniku na wieży, co pozwala na wyrównywanie fluktuacji w zużyciu wody w ciągu dnia.
  • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą pełnić funkcję awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie wody lub sytuacji kryzysowych, takich jak pożary. Dzięki zasobom zgromadzonym w zbiorniku wieży, można dostarczyć wodę użytkownikom, nawet gdy normalne źródła wody są niedostępne.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mają zawory i systemy kontrolne, które pozwalają na regulację ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu można dostosować ciśnienie do wymagań różnych obszarów lub czasów dnia.
  • Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie i konserwacja wieży ciśnień są kluczowe, aby zapewnić jej niezawodność i skuteczność działania. Należy dbać o stan techniczny konstrukcji, zapewniać czystość wody w zbiorniku i regularnie kontrolować systemy kontrolne.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, które pomagają zapewnić dostęp do wody pitnej oraz skuteczne zarządzanie jej dostawą, zwłaszcza w dużych miastach i obszarach, gdzie systemy wodociągowe muszą obsługiwać duże ilości użytkowników.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie