Ruda Śląska - wieża ciśnień

 Ruda Śląska ma dwie wieże ciśnień:

  • Wieża ciśnień w Kochłowicach to nieczynny obiekt kolejowy, znajdujący się przy ulicy Dworcowej w Kochłowicach. Został zbudowany w latach 20. XX wieku i wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/206/2022.

Wieża jest wykonana z betonu i ma wysokość 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 225 metrów sześciennych. W przeszłości służyła do dostarczania wody parowozom i innym pojazdom szynowym. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie nieremontowanym.

  • Wieża ciśnień w Nowym Bytomiu to wodociągowa wieża ciśnień, znajdująca się przy ulicy Piotra Niedurnego w Nowym Bytomiu. Została zbudowana około 1900 roku i jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/204/2022.

Wieża jest wykonana z cegły i ma wysokość 27 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 250 metrów sześciennych. W przeszłości służyła do dostarczania wody mieszkańcom miasta. Obecnie jest nieużywana, ale nadal jest własnością miasta. W ostatnich latach obiekt został odrestaurowany i obecnie jest udostępniony do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Ruda Śląska - wieża ciśnień
Ruda Śląska - wieża ciśnień / @ Pogo91

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, ma wiele różnych zastosowań i przeznaczeń w kontekście systemów wodociągowych i infrastruktury miejskiej. Oto główne cele i przeznaczenia wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Głównym celem wieży ciśnień jest przechowywanie dużej ilości wody. Woda jest pompowana do zbiornika wieży w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy lub w okresach małego zapotrzebowania na wodę. Dzięki temu woda jest dostępna w razie potrzeby, zwłaszcza w okresach szczytowego zużycia.

  • Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda generuje ciśnienie, które pozwala na dostarczanie wody do domów i firm z odpowiednią siłą i stabilnością. To zapewnia użytkownikom równomierne ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są istotne w kontrolowaniu i regulacji ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy poziom wody w zbiorniku w wieży spada w wyniku korzystania z wody, pompy wodociągowe dostarczają nową wodę do wieży, utrzymując ciśnienie na odpowiednim poziomie.

  • Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wody o dużym ciśnieniu w przypadku pożarów. To umożliwia strażakom efektywne gaszenie pożarów, co jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego.

  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień dostarczają także rezerwuar wody, co jest niezbędne w przypadku przerw w dostawie wody, katastrof naturalnych lub innych sytuacji kryzysowych. Dostępność zapasu wody jest kluczowa w sytuacjach, gdy podstawowe źródła dostawy wody mogą być niedostępne.

Podsumowując, wieże ciśnień mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu dostawy wody o odpowiedniej jakości, ciśnieniu i dostępności dla mieszkańców i firm w danym regionie. Ich różnorodne zastosowania obejmują regulację dostawy wody, utrzymanie ciśnienia, wsparcie bezpieczeństwa pożarowego oraz dostarczanie zapasu wody w przypadku sytuacji awaryjnych.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie