Wieża ciśnień w Jaworznie

 Wieża ciśnień w Jaworznie znajduje się w dzielnicy Szczakowa, przy ulicy Kolejowej. Została zbudowana w 1930 roku przez Zakłady Chemiczne „Silesia”. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest zbudowana z cegły. Ma cylindryczny kształt i jest zakończona płaskim dachem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik o pojemności 100 metrów sześciennych. 

Wieża ciśnień w Jaworznie
Wieża ciśnień w Jaworznie / @ ARKADIUSZ MARKIEWICZ

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia wody dla Zakładów Chemicznych „Silesia”. Obecnie jest nieczynna, ale jest popularną atrakcją turystyczną. Wieża jest dostępna dla zwiedzających i można wejść na jej szczyt, skąd roztacza się widok na Szczakową i okolice.

W 2022 roku wieża została odrestaurowana i przywrócona do dawnej świetności. Wieża jest teraz częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wieża ciśnień działa na zasadzie utrzymania stałego i niezawodnego dostępu do wody oraz zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w systemie zaopatrzenia wodą. Oto jak to działa:

  • Przechowywanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie znacznych ilości wody. Woda jest dostarczana do wieży z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne lub zakłady uzdatniania wody. Ta przechowywana woda stanowi rezerwę w razie potrzeby.

  • Ciśnienie wody: Dzięki swojej wysokości wieża ciśnień wykorzystuje potencjalną energię grawitacyjną, aby generować ciśnienie wody. Woda w zbiorniku wieży ma wyższą pozycję niż otaczający obszar, co pozwala na tworzenie ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody można uzyskać.

  • Stały dostęp do wody: Kiedy mieszkańcy lub firmy potrzebują dostępu do wody, zawór otwiera się, pozwalając wodzie spływać z wieży do sieci rurociągów. Dzięki temu można dostarczać wodę do domów i firm z odpowiednim ciśnieniem, co zapewnia stały dostęp do wody.

  • Uzupełnianie rezerwy: W miarę zużywania wody z wieży, musi być uzupełniana. Woda jest regularnie dostarczana do wieży z ujęć wodnych lub innych źródeł, aby utrzymać jej pełność i ciśnienie.

Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: W przypadku awarii lub przerw w dostawie wody, wieża ciśnień nadal dostarcza wodę. Zapewnia to ciągłość dostaw wody nawet w trudnych sytuacjach. Kontrola ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w kontrolowaniu ciśnienia w systemie zaopatrzenia wodą. Jeśli ciśnienie w sieci jest zbyt niskie, woda może być pompowana do wieży w celu zwiększenia ciśnienia. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, nadmiar wody może być pompowany do wieży w celu przechowywania.

Ważne jest, aby utrzymywać wieżę ciśnień w dobrym stanie technicznym i regularnie monitorować jej stan oraz jakość wody w zbiorniku, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne dostawy wody dla społeczności. Wieże ciśnień są niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach miejskich i na obszarach wiejskich, i pomagają utrzymać dostęp do czystej wody.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie