Tworóg - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tworogu to zabytkowa konstrukcja kolejowa zbudowana w 1900 roku. Ma 25 metrów wysokości i jest wykonana z cegły. Wieża znajduje się na terenie dawnej stacji kolejowej w Tworogu, obecnie nieczynnej. 

Wieża jest wpisana do rejestru zabytków i jest chroniona prawem. W ostatnich latach wieża przeszła remont i została odrestaurowana. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Wieża ciśnień to budowla, która ma na celu przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym, aby zapewnić odpowiednią ilość wody pod ciśnieniem do dostarczania do okolicznych budynków i obszarów. Wieże ciśnień są często spotykane w systemach zaopatrzenia w wodę miejską i stanowią ważny element infrastruktury wodociągowej. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę, który może pomieścić dużą ilość wody. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie jest dostarczana do systemu wodociągowego w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu można utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga wyrównać ciśnienie w systemie wodociągowym. Woda spływająca z wieży jest dostarczana pod ciśnieniem, co pozwala na skuteczne dostarczanie wody do odbiorców, bez konieczności stosowania dodatkowych pomp w systemie.

  • Zapewnienie awaryjnego źródła wody: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii w dostawie wody. Dzięki temu zapewniają nieprzerwane dostarczanie wody do społeczności, nawet w sytuacjach kryzysowych.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pozwalają na kontrolowane obniżanie lub podwyższanie ciśnienia w sieci wodociągowej w zależności od potrzeb.

Wieża ciśnień zazwyczaj składa się z wysokiej wieży zbiornika na wodę, często z charakterystycznym cylindrycznym lub stożkowym kształtem, umieszczonej na słupie lub konstrukcji nośnej. Konstrukcja ta umożliwia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagając w zapewnieniu niezawodnego dostępu do czystej wody pitnej dla mieszkańców i firm.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie