Koszęcin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Koszęcinie to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w pobliżu stacji kolejowej w Koszęcinie w województwie śląskim w Polsce. Została zbudowana w końcu XIX wieku i jest ceglaną wieżą o ośmiobocznym planie z betonową głowicą na zbiornik. Wieża ma wysokość około 30 metrów i jest wpisana do rejestru zabytków.

Koszęcin - wieża ciśnień
Koszęcin - wieża ciśnień / @ Przykuta

Wieża ciśnień w Koszęcinie jest obecnie opuszczona i znajduje się w stanie upadku. W 2022 roku ogłoszono przetarg na jej rewitalizację. W ramach rewitalizacji planuje się remont wieży, wykonanie klatki schodowej i montaż windy, a także zagospodarowanie terenu wokół wieży. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych wieża ciśnień ma zostać udostępniona dla zwiedzających.

Wodna wieża, zwana również wieżą ciśnień, działa na zasadzie wykorzystywania grawitacji oraz zasady magazynowania i równoważenia ciśnienia, aby zapewnić stabilne dostawy wody. Oto podstawowe zasady działania wodnej wieży:

  • Magazynowanie wody: Głównym zadaniem wodnej wieży jest magazynowanie większych ilości wody. Woda jest dostarczana do wieży ciśnień z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, rzeki lub studnie w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy lub w godzinach o niskim zapotrzebowaniu na wodę.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda gromadzona w wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co daje jej potencjalną energię ciśnienia. Im wyższa jest wieża, tym większe ciśnienie można utrzymać. Ciśnienie wody jest kontrolowane przez wysokość wieży i można je regulować, dostosowując zawory lub pompy.

  • Równoważenie ciśnienia: Wodna wieża pomaga w zrównoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Działa jako bufor, który niweluje wahania ciśnienia wynikające z różnych czynników, takich jak zmienne zużycie wody przez mieszkańców i firmy.
  • Dostarczanie wody: Kiedy mieszkańcy potrzebują wody (na przykład, gdy odkręcają kran), woda jest dostarczana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej. Dzięki grawitacji woda jest wypychana z wieży i płynie przez rurociągi do miejsc docelowych. To umożliwia dostarczanie wody do domów, firm i innych miejsc.
  • Uzupełnianie wody: Kiedy poziom wody w wieży ciśnień spada na niebezpiecznie niski poziom, pompy wodne lub przetłaczarki są włączane, aby uzupełnić wodę w wieży z odpowiedniego źródła wodnego. Ten proces jest zautomatyzowany i ma na celu zapewnienie, że wieża zawsze zawiera wystarczającą ilość wody.

Wodna wieża jest kluczowym elementem w systemach wodociągowych, umożliwiając dostarczanie wody do użytkowników w sposób niezawodny i zminimalizowanie wpływu na jakość dostarczanej wody, zapewniając stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych i grawitacji, co sprawia, że jest niezwykle efektywnym rozwiązaniem w dziedzinie dostaw wody. 

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie