Jastrzębie Zdrój - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jastrzębiu Zdroju to kolejowa wieża ciśnień, która znajduje się przy ulicy Dworcowej w dzielnicy Zdrój. Została zbudowana w 1911 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest zbudowana z cegły. Ma cylindryczny kształt i jest zakończona płaskim dachem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik o pojemności 50 metrów sześciennych.

Jastrzębie Zdrój - wieża ciśnień
Jastrzębie Zdrój - wieża ciśnień

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia wody dla stacji kolejowej w Jastrzębiu Zdroju. Obecnie jest nieczynna, ale jest popularną atrakcją turystyczną. W 2023 roku wieża została wystawiona na sprzedaż przez Polskie Koleje Państwowe. Grupa zapaleńców ze Stowarzyszenia Wspólnie bez Granic podjęła inicjatywę wykupu wieży od PKP. Wspólnie z mieszkańcami miasta planują przekształcić wieżę w centrum kulturalne. 

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to wysoka konstrukcja stworzona w celu przechowywania i dystrybucji wody w systemie zaopatrzenia wodą. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

  • Przechowywanie Wody: Głównym zadaniem wieży ciśnień jest przechowywanie znacznych ilości wody. Przechowywana woda jest dostępna w razie potrzeby, co zapewnia stałą i niezawodną dostawę wody, nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania.

  • Generowanie Ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, wieże ciśnień wykorzystują energię grawitacyjną, aby generować ciśnienie wody. To pozwala wodzie swobodnie przepływać przez sieć rurociągów i dostarczać ją do domów oraz przedsiębiorstw z odpowiednim ciśnieniem.

  • Zapas Wody w Sytuacjach Awaryjnych: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby w razie awarii lub przerw w dostawie wody nadal dostarczać wodę. To gwarantuje ciągłość dostaw wody, co jest niezbędne w nagłych przypadkach.

  • Ochrona Jakości Wody: Przechowywana woda jest chroniona przed zanieczyszczeniem, co pomaga utrzymać jej jakość na wysokim poziomie.

  • Gaszenie Pożarów: Woda z wieży ciśnień jest często wykorzystywana do gaszenia pożarów ze względu na wysokie ciśnienie wody, które jest niezbędne do efektywnego zwalczania ognia.

  • Stabilność Systemu: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilny i niezawodny system dostaw wody. Koregują wahania w zapotrzebowaniu na wodę i zapewniają stałe ciśnienie.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z wysokiej konstrukcji nośnej z umieszczonym na jej szczycie zbiornikiem na wodę. Rozmiar wieży zależy od potrzeb społeczności lub obszaru, który ma obsługiwać. Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga utrzymać dostęp do wody o wysokiej jakości i zapewnia stałą dostawę wody dla mieszkańców i przemysłu. 

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie