Krzepice - wieża ciśnień

 Krzepice wieża ciśnień to wieża ciśnień kolejowa znajdująca się w Krzepicach w województwie śląskim w Polsce. Została wybudowana w 1926 roku i jest wykonana z żelbetu. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest ośmiokątna w planie. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę. Wieża ciśnień w Krzepicach jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z symboli miasta. 

Krzepice - wieża ciśnień
Krzepice - wieża ciśnień / @ Lichen99

Wieża ciśnień, znana również jako wodna wieża, to element infrastruktury wodociągowej, który służy do magazynowania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są powszechnie używane w miastach i miasteczkach, aby zapewnić stabilne dostawy wody do mieszkańców i firm. Oto główne cechy wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Głównym zadaniem wieży ciśnień jest gromadzenie większej ilości wody. Woda jest pompowana do wieży w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda gromadzona w wieży znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje potencjalną energię ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie może być utrzymane. Ciśnienie wody jest kontrolowane przez zawory i układy kontrolne, co umożliwia dostarczanie wody z wystarczającym ciśnieniem.

  • Równoważenie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w zrównoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Działa jako bufor, który niweluje wahania ciśnienia wynikające z różnych czynników, takich jak zmienne zużycie wody przez mieszkańców i firmy.

  • Dostarczanie wody: Kiedy mieszkańcy potrzebują wody (na przykład, gdy odkręcają kran), woda jest dostarczana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej. Dzięki grawitacji woda jest wypychana z wieży i płynie przez rurociągi do miejsc docelowych.
  • Uzupełnianie wody: Kiedy poziom wody w wieży spada na niebezpiecznie niski poziom (na przykład w okresach wzmożonego zużycia wody), pompy wodne lub przetłaczarki są włączane, aby uzupełnić wodę w wieży z źródła wodnego, na przykład z ujęcia wody lub innych źródeł.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym niezawodne dostawy wody do mieszkańców i firm. Działa na zasadzie wykorzystywania grawitacji, aby utrzymać ciśnienie w sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody w sposób ciągły i efektywny.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie