Wieża ciśnień na terenie zabytkowej stacji kolejowej w Rudach koło Rybnika

 Rudy - wieś leżąca w powiecie raciborskim, posiadająca  bardzo bogatą historię związaną z dawnym opactwem cystersów. Rudy  należą również do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości. Do licznych atrakcji turystycznych można zaliczyć piękny i niepowtarzalny park krajobrazowy, Sanktuarium Matki Boskiej oraz zabytkową stacje kolejową z wieża ciśnień.

W roku 1899 do  Rud została połączona sieci kolei wąskotorowej łączącej ze sobą ościenne miejscowości na linii Racibórz - Gliwice. Kolej służyła  do przewozu ludzi oraz towarów. Jak mówią statystyki w roku 1903 wąskotorowym taborem podróżowało już około 280 tyś podróżnych , a wagonami towarowymi przewieziono ponad 10 tyś ton materiałów, natomiast w latach powojennych koleją podróżowało już około miliona pasażerów rocznie. Dodatkowo stacja kolejowa została wyposażona w wieże ciśnień, niezbędna do uzupełniania poziomu wody w  parowozach, jak również do dostarczanie okolicznym budynkom gospodarczym bieżącej wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Wieża ciśnień została wzniesiona na planie kwadratu i posiada trzy kondygnacje. Z wyglądu przypomina dwie połączone ze sobą bryły geometryczne. Głowica wsparta jest na widocznych belkach stropowych wykonanych z żelbetu. Mieści ona dwa zbiorniki wodne, mierzone ulokowanymi na zewnętrznej stronie głowicy - wodowskazami. W trzonie wieży mieszczą się schody prowadzące do górnej partii wieży - oświetlone oknami. Wieża stoi  na końcowym odcinku peronu na przeciw starej parowozowni.

Kolejowa wieża ciśnień to obiekt służący do dostarczania wody parowozom i innym pojazdom szynowym. Wieże te zazwyczaj znajdują się w pobliżu stacji kolejowych lub innych obiektów kolejowych, gdzie parowozy mogły uzupełniać zapasy wody. 

Kolejowe wieże ciśnień są zazwyczaj wykonane z żelbetu lub cegły. Mają cylindryczny lub prostokątny kształt i są wyposażone w zbiornik na wodę. Wieże te są zazwyczaj wyposażone w pompę, która zasysa wodę ze źródła i tłoczy ją do zbiornika.

Kolejowe wieże ciśnień były powszechne w XIX i XX wieku, kiedy parowozy były głównym środkiem transportu kolejowego. Wraz z rozwojem technologii, parowozy zostały zastąpione przez pojazdy szynowe napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi, które nie wymagają wody w taki sam sposób. W rezultacie wiele kolejowych wież ciśnień zostało wycofanych z użytku i zastąpionych przez inne obiekty.

Obecnie wiele kolejowych wież ciśnień jest wykorzystywanych jako obiekty historyczne lub kulturalne. Niektóre z nich są przekształcane w mieszkania, biura lub inne obiekty użytkowe.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie