Pszów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Pszowie znajduje się na osiedlu Grunwaldzkim. Została zbudowana w 1928 roku i służyła do dostarczania wody do osiedla. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie nieremontowanym. Wieża jest wykonana z żelbetu i ma wysokość 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 500 metrów sześciennych. Jest to obiekt cylindryczny, z charakterystyczną konstrukcją z pionowymi żelbetowymi słupami, które podtrzymują zbiornik. Wieża ciśnień w Pszowie jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/210/2022. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i technicznym.

Opis

Wieża ciśnień w Pszowie jest obiektem cylindrycznym, o wysokości 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 500 metrów sześciennych. Wieża jest wykonana z żelbetu i ma charakterystyczną konstrukcję z pionowymi żelbetowymi słupami, które podtrzymują zbiornik.

Historia

Wieża ciśnień w Pszowie została zbudowana w 1928 roku. Była to wówczas najnowocześniejsza wieża ciśnień w regionie. Wieża służyła do dostarczania wody do osiedla Grunwaldzkiego, które zostało wybudowane w latach 20. XX wieku.

Stan zachowania

Wieża ciśnień w Pszowie jest w stanie nieremontowanym. Obiekt jest zaniedbany i wymaga prac konserwatorskich.

Znaczenie

Wieża ciśnień w Pszowie jest obiektem o znaczeniu historycznym i technicznym. Jest to świadectwo rozwoju miasta Pszów w XX wieku.

Działanie

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to wysoka konstrukcja zbiornika na wodę, która ma na celu przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są charakterystycznym elementem infrastruktury miejskiej i służą do wielu ważnych celów, w tym:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień zawierają duży zbiornik na wodę, który jest umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, takich jak noc. To pozwala na przechowywanie dużej ilości wody, która jest dostępna w razie potrzeby, zwłaszcza w okresach szczytowego zużycia.

  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda wewnątrz wieży generuje ciśnienie. To ciśnienie pozwala na dostarczanie wody do domów, firm i innych budynków z odpowiednią siłą i stabilnością. Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu równomiernego ciśnienia w sieci wodociągowej.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w kontrolowaniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy poziom wody w zbiorniku w wieży spada w wyniku korzystania z wody przez użytkowników, pompy wodociągowe dostarczają nową wodę do zbiornika, utrzymując odpowiednie ciśnienie.
  • Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego. Woda przechowywana w wieży ma znaczne ciśnienie, co jest niezbędne do skutecznego gaszenia pożarów. Strażacy mogą korzystać z wody z wieży ciśnień w przypadku pożarów.

Wieża ciśnień bywa konstrukcją ceglaną, stalową lub betonową z charakterystycznym zbiornikiem na wodę na jej szczycie. Chociaż wieże ciśnień były bardziej powszechne w przeszłości, w wielu miastach wciąż są używane do regulacji dostawy wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej, zwłaszcza na obszarach wiejskich i w starszych częściach miast. 

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie