Wodzisław Śląski - wieża ciśnień

 Wodzisław Śląski, wieża ciśnień to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim, w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Dworcowej, tuż obok dworca kolejowego.

Wodzisław Śląski - wieża ciśnień
Wodzisław Śląski - wieża ciśnień / @ Therud

Wieża została wzniesiona w 1910 roku przez pruskie koleje państwowe. Ma wysokość 30 metrów i jest zbudowana z żelbetu. Jest to ośmioboczna wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę. Na szczycie wieży znajduje się ośmioboczna kopuła z wodowskazem. Wieża była używana przez koleje państwowe do dostarczania wody do parowozów. Została wyłączona z użytku w latach 90. XX wieku. Obecnie wieża jest zdewastowana i wymaga remontu. W 2022 roku władze miasta Wodzisław Śląski ogłosiły plany remontu wieży. Planuje się odtworzyć pierwotny wygląd wieży i udostępnić ją do zwiedzania.

Wieża ciśnień to budowla, która została zaprojektowana do przechowywania wody, aby zapewnić ciśnienie w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są często spotykane w systemach zaopatrzenia w wodę, szczególnie w miastach i większych osiedlach. Mają one kilka ważnych funkcji:

  • Gromadzenie wody: Wieże ciśnień służą do magazynowania wody pitnej, która jest dostarczana z ujęć wodnych lub innych źródeł. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży.

  • Wzmacnianie ciśnienia: Grawitacyjne działanie masy wody w zbiorniku na szczycie wieży ciśnień tworzy ciśnienie, które jest wykorzystywane do naprowadzania wody w dół rur wodociągowych. Dzięki temu woda jest dostarczana do odbiorców w systemie wodociągowym z wystarczającym ciśnieniem, aby zaspokoić ich potrzeby.
  • Zabezpieczenie przed problemami z dostawą: Wieże ciśnień pomagają zminimalizować wpływ problemów z dostawą wody, takich jak awarie pomp czy wahania ciśnienia. Woda zgromadzona w zbiorniku na szczycie wieży może być wykorzystywana do stabilizacji dostaw, gdy zachodzą takie problemy.

Wieże ciśnień są zazwyczaj konstrukcjami o dużej wysokości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia grawitacyjnego. Mogą mieć różne kształty i wygląd w zależności od projektu, ale najważniejsza jest ich zdolność do przechowywania i utrzymywania wody przy odpowiednim ciśnieniu. Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, który pomaga zapewnić mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie