Łaziska Górne - wieża ciśnień

 Łaziska Górne to miasto w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim. Wieża ciśnień w Łaziskach Górnych znajduje się na ul. Wieżowej w dzielnicy Łaziska Dolne. Została zbudowana w latach 20. XX wieku i jest jednym z symboli miasta.

Łaziska Górne - wieża ciśnień
Łaziska Górne - wieża ciśnień / @ Krzekot

Wieża ma ażurową, żelbetową konstrukcję trzonu, z obudowaną, niesymetryczną klatką schodową. Jej wysokość wynosi 42 metry, a pojemność to 500 metrów sześciennych. Wieża jest nieczynna od 2000 roku. W 2013 roku wieża została sprzedana biznesmenowi z Mysłowic, który zapowiedział jej remont i zagospodarowanie. Obecnie trwają prace nad projektem rewitalizacji obiektu. Wieża ciśnień w Łaziskach Górnych jest cennym zabytkiem architektury industrialnej. Miejsce to jest często odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 

Wieża ciśnień to budowla lub konstrukcja w kształcie wieży, która ma na celu przechowywanie i utrzymanie wody pod ciśnieniem. Wieże ciśnień są często spotykane w systemach zaopatrzenia w wodę, zwłaszcza w miastach i miejscach, gdzie wymagane jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Istnieją różne rodzaje wież ciśnień, a ich konstrukcja może się różnić w zależności od lokalnych potrzeb i warunków.

Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia i przechowywania wody pitnej. To zapewnia zapas wody w przypadku awarii wodociągu lub w przypadku niespodziewanego wzrostu zapotrzebowania na wodę.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest pod ciśnieniem, co pozwala na dostarczanie wody do kranów i urządzeń gospodarstwa domowego w sposób ciągły i z odpowiednim ciśnieniem.
  • Wyrównawcze działanie: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać wahania w dostawie wody, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na wodę może znacząco wzrosnąć.
  • Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest zabezpieczona przed zanieczyszczeniem, co zapewnia wysoką jakość wody pitnej.
  • Awaryjne źródło wody: W przypadku katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi lub powodzie, wieże ciśnień mogą służyć jako awaryjne źródło wody dla mieszkańców.

Wieże ciśnień różnią się wielkością, konstrukcją i pojemnością w zależności od potrzeb danego obszaru. Najczęściej są to betonowe lub stalowe konstrukcje, które sięgają znaczącej wysokości, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie