Świętochłowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Świętochłowicach to ceglana wieża o wysokości 40 metrów, wybudowana w 1910 roku. Wieża znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Katowickiej. Wieża została zbudowana przez firmę "D.G.E.B.M." (Deutsche Gas- und Elektrizitäts-Betriebsgesellschaft m.b.H.) z Wrocławia. Była ona wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Świętochłowic i okolicznych miejscowości.

Świętochłowice - wieża ciśnień
Świętochłowice - wieża ciśnień / @ Tomasz Górny (Nemo5576)

Wieża jest zbudowana na planie kwadratu o boku 10 metrów. W jej wnętrzu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Świętochłowice i okolice. Wieża ciśnień w Świętochłowicach jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. W 2009 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Historia

Wieża ciśnień w Świętochłowicach została zbudowana w 1910 roku przez firmę "D.G.E.B.M." z Wrocławia. Była ona wykorzystywana do dostarczania wody do mieszkańców Świętochłowic i okolicznych miejscowości. W 1945 roku wieża została uszkodzona w wyniku działań wojennych. Została ona jednak odbudowana w latach 1950-tych. W 1999 roku wieża została wyremontowana. W 2009 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Zwiedzanie

Wieża ciśnień w Świętochłowicach jest udostępniona do zwiedzania. Wejście na wieżę jest płatne. Zwiedzanie wieży odbywa się z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania można dowiedzieć się więcej o historii i budowie wieży.

Dojazd

Do wieży ciśnień w Świętochłowicach można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.

Adres

Wieża ciśnień w Świętochłowicach znajduje się przy ulicy Katowickiej 2.

Godziny otwarcia

Wieża ciśnień w Świętochłowicach jest otwarta od maja do września w godzinach 10:00-18:00. W pozostałe miesiące roku wieża jest otwarta w weekendy w godzinach 10:00-16:00.

Wieża ciśnień to budowla używana w przeszłości głównie do zwiększania ciśnienia wodociągowym systemie wodociągowym w celu zapewnienia odpowiedniego dostarczania wody do mieszkańców miasta. Chociaż ich pierwotne zastosowanie w dużej mierze przeminęło w miastach o rozbudowanych systemach wodociągowych i technologii pompowania wody, wieże ciśnień nadal pozostają widoczne w wielu miejscach na całym świecie jako zabytki architektoniczne.

Typowa wieża ciśnień składa się z wysokiej, cylindrycznej lub kształtu stożkowego wieży, która jest zazwyczaj zbudowana z cegły lub betonu. Wieża jest wyposażona w zbiornik wodny na szczycie lub blisko szczytu, który magazynuje wodę. Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji - woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie spływa swobodnie w dół do sieci wodociągowej, co zwiększa ciśnienie i umożliwia jej rozprowadzenie do domów i innych miejsc.

Choć wieże ciśnień nie są już głównym źródłem wody pitnej w wielu miejscach, wciąż są symbolem przeszłości technologii wodociągowej i architektonicznym elementem krajobrazu miejskiego. W niektórych miejscach można również spotkać odrestaurowane wieże ciśnień, które pełnią funkcje muzealne lub kulturalne.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie