Cieszyn - wieża ciśnień

 W Cieszynie znajduje się jedna wieża ciśnień, położona na wzniesieniu na północ od centrum miasta. Została zbudowana w 1894 roku, w celu zasilania w wodę okolicznych mieszkańców i zakładów przemysłowych. Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Posiada dwa zbiorniki ziemne na wodę o pojemności około 3200 m³ każdy.

Wieża ciśnień w Cieszynie jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów gospodarczych. Jest udostępniona do zwiedzania, z którego korzystają turyści i mieszkańcy. Na szczyt wieży prowadzi kręta, metalowa klatka schodowa. Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się panorama na okolicę, w tym na wzgórze zamkowe, Olzę i Beskidy.


Zasady działania wieży ciśnień są stosunkowo proste i opierają się na zasadach fizycznych i hydraulice. Wieża ciśnień jest częścią systemu wodociągowego i ma kilka kluczowych zadań:

  • Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma na celu przechowywanie wody na pewnej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika wieży, kiedy jest dostępna w nadmiarze, na przykład w nocy, gdy zużycie wody jest niskie. Woda jest magazynowana na wieży.

  • Utrzymanie ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Woda jest pod ciśnieniem w zbiorniku na wieży, co pozwala na dostarczanie wody do użytkowników z określonym ciśnieniem, niezależnie od fluktuacji w ilości dostarczanej wody lub zmian w zużyciu wody przez użytkowników.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażone w zawory i systemy kontrolne, które pozwalają na regulację ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu można dostosować ciśnienie do potrzeb różnych obszarów lub pór dnia.

  • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień pełnią również funkcję źródła awaryjnego wody w przypadku przerw w dostawie wody z głównego źródła, na przykład w przypadku pożaru lub awarii wodociągu. Dzięki zgromadzonym zapasom wody w zbiorniku wieży można dostarczyć wodę użytkownikom nawet w sytuacjach kryzysowych.

Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie i konserwacja wieży ciśnień są istotne dla jej niezawodności i skuteczności działania. Należy dbać o stan techniczny konstrukcji, zapewniać czystość wody w zbiorniku oraz regularnie sprawdzać systemy kontrolne.

Wieża ciśnień to kluczowy element infrastruktury wodociągowej, szczególnie w dużych miastach, gdzie musi być utrzymane stałe ciśnienie w sieci wodociągowej i dostarczana duża ilość wody. Jej działanie pomaga zapewnić dostęp do wody pitnej i efektywne zarządzanie dostawą wody.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie