Częstochowa - wieża ciśnień

 Częstochowa ma kilka wież ciśnień, ale najsłynniejsza z nich znajduje się na terenie dawnego browaru Kmicic. Wieża ciśnień została zbudowana w 1910 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest zbudowana z cegły. Ma cylindryczny kształt i jest zakończona płaskim dachem. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na centrum Częstochowy.

Częstochowa - wieża ciśnień
Częstochowa wieża ciśnień / @ Waraciła


Wieża nie jest już używana do dostarczania wody, ale jest popularną atrakcją turystyczną. Można się do niej dostać pieszo lub tramwajem. Wieża ciśnień to struktura, która służy do przechowywania i dystrybucji wody w systemie zaopatrzenia wodą. Wieże ciśnień pełnią wiele ważnych funkcji w infrastrukturze wodociągowej:

  • Przechowywanie wody: Głównym celem wieży ciśnień jest przechowywanie dużej ilości wody. Przechowywana woda jest używana do zapewnienia stałego i niezawodnego dostarczania wody, nawet w okresach wysokiego zapotrzebowania.

  • Ciśnienie wody: Wieże ciśnień wykorzystują siłę grawitacji do generowania ciśnienia wody. Wysokość wieży dostarcza energię potencjalną, która napędza przepływ wody przez rury i do domów oraz przemysłu z wystarczającym ciśnieniem. To zapewnia stałe dostawy wody.

  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby w razie awarii, takich jak przerwy w dostawie prądu, nadal mogły dostarczać wodę. To pomaga zapewnić ciągłość dostaw wody w przypadku awarii.

  • Jakość wody: Podwyższona lokalizacja wieży przyczynia się do poprawy jakości wody, ograniczając ryzyko zanieczyszczeń. Ogranicza kontakt przechowywanej wody z gruntem, co może stanowić źródło zanieczyszczeń.

  • Gaszenie pożarów: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest często używana do gaszenia pożarów. Zapewnia wysokie ciśnienie wody, które jest niezbędne do skutecznego zwalczania pożarów.

Stabilność systemu: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilną i niezawodną dystrybucję wody. Koregują zmienności w zapotrzebowaniu na wodę i zapewniają stałe ciśnienie wody.

Wieże ciśnień występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale zazwyczaj mają duży zbiornik lub rezerwuar umieszczony na szczycie wysokiej konstrukcji nośnej. Wielkość i pojemność wieży zależą od potrzeb danego społeczeństwa.

Wieże ciśnień są ważną częścią infrastruktury wodociągowej i służą do zapewnienia stabilnego i niezawodnego dostarczania wody do społeczności i przemysłu na całym świecie. Są integralną częścią nowoczesnego planowania miejskiego i wiejskiego.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie