Miedźno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Miedźnie jest obiektem kolejowym, znajdującym się we wsi Zawady, w powiecie kłobuckim. Została zbudowana na przełomie lat 20 i 30 XX wieku wraz z budową Magistrali Węglowej Śląsk - Porty. Stacja, mimo że jej teren obecnie stanowi część Zawad, nazywa się Miedźno (była to w czasie budowy najbliższa większa miejscowość).

Wieża jest wykonana z betonu i ma wysokość 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych. W przeszłości służyła do dostarczania wody parowozom i innym pojazdom szynowym. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie nieremontowanym. Wieża ciśnień w Miedźnie jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/206/2022. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i technicznym.

Opis

Wieża ciśnień w Miedźnie jest obiektem cylindrycznym, o wysokości 30 metrów. Posiada zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża jest wykonana z betonu i ma charakterystyczną konstrukcję z pionowymi żelbetowymi słupami, które podtrzymują zbiornik.

Historia

Wieża ciśnień w Miedźnie została zbudowana na przełomie lat 20 i 30 XX wieku wraz z budową Magistrali Węglowej Śląsk - Porty. Stacja, mimo że jej teren obecnie stanowi część Zawad, nazywa się Miedźno (była to w czasie budowy najbliższa większa miejscowość).

W przeszłości wieża służyła do dostarczania wody parowozom i innym pojazdom szynowym. Obecnie jest nieużywana i znajduje się w stanie nieremontowanym.

Stan zachowania

Wieża ciśnień w Miedźnie jest w stanie nieremontowanym. Obiekt jest zaniedbany i wymaga prac konserwatorskich.

Znaczenie

Wieża ciśnień w Miedźnie jest obiektem o znaczeniu historycznym i technicznym. Jest to świadectwo rozwoju kolei w Polsce w XX wieku.

Zasady działania

Zasady działania wieży ciśnień są dość proste, a ich głównym celem jest przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę, który jest umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika, a tam przechowywana. Woda jest dostarczana do zbiornika, gdy zapotrzebowanie na nią jest niskie, na przykład w nocy lub w okresach mniejszego zużycia.
  • Ciśnienie: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, woda wewnątrz wieży ciśnień generuje ciśnienie. Im wyżej jest zbiornik, tym większe jest ciśnienie, które jest dostarczane do sieci wodociągowej. To ciśnienie jest niezbędne do przeprowadzenia wody przez rury i dostarczenia jej do domów, firm i innych miejsc.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w regulacji ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy poziom wody w zbiorniku w wieży spada (na przykład w wyniku pobierania wody przez użytkowników), pompy wodociągowe automatycznie pompują nową wodę do zbiornika. To poziom wody w zbiorniku jest monitorowany i kontrolowany w taki sposób, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. W ten sposób zapewnia się równomierne i stabilne ciśnienie w całym systemie.

  • Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień są również ważne w kontekście bezpieczeństwa pożarowego. Gdy wybucha pożar, strażacy mogą korzystać z wody przechowywanej w wieży ciśnień, ponieważ ta woda ma wysokie ciśnienie, co pomaga w skutecznym gaszeniu pożarów.

Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień są kluczowym elementem systemów wodociągowych, które pomagają w utrzymaniu dostawy wody i zapewnieniu ciśnienia niezbędnego do codziennego użytku oraz w sytuacjach awaryjnych.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie