Borucin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Borucinie to obiekt architektury przemysłowej, znajdujący się w miejscowości Borucin, w gminie Oświęcim. Jest to charakterystyczny element krajobrazu miejscowości, a także popularna atrakcja turystyczna. Wieża została zbudowana w 1916 roku przez austriackie władze okupacyjne. Jest to budowla o wysokości 25 metrów, wykonana z żelbetu. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Borucinie pełniła funkcję dostarczania wody do pobliskich gospodarstw rolnych. Po II wojnie światowej została wydzierżawiona prywatnym firmom, a następnie stała się własnością gminy Oświęcim. W 2018 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, które zakończyły się w 2022 roku. Obecnie wieża ciśnień w Borucinie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama okolicy.

Historia

Wieża ciśnień w Borucinie została zbudowana w 1916 roku przez austriackie władze okupacyjne. Była to jedna z kilkunastu wież ciśnień, które zostały wybudowane w okolicach Oświęcimia w tym czasie. Wieża w Borucinie została wzniesiona na terenie dawnej posiadłości dworskiej, w celu dostarczania wody do pobliskich gospodarstw rolnych.

Po II wojnie światowej wieża ciśnień została wydzierżawiona prywatnym firmom. W 1977 roku została przejęta przez gminę Oświęcim. W latach 90. XX wieku wieża została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.

Renowacja

W 2018 roku wieża ciśnień w Borucinie została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 roku rozpoczęły się prace renowacyjne, które zakończyły się w 2022 roku. Podczas prac renowacyjnych wieża została odrestaurowana, a także wyposażona w nowe instalacje.

Obecność

Obecnie wieża ciśnień w Borucinie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama okolicy. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych i plenerowych.

Dojazd

Do wieży ciśnień w Borucinie można dojechać samochodem lub rowerem. Miejscowość Borucin znajduje się około 15 kilometrów od Oświęcimia.

Zasady działania wieży ciśnień w Borucinie

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę, który zazwyczaj znajduje się na znacznej wysokości nad ziemią. Woda jest pompowana lub dostarczana do tego zbiornika, gdzie jest przechowywana.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na sile grawitacji. Im wyżej znajduje się zbiornik z wodą, tym większe jest ciśnienie wody w sieci wodociągowej, która jest podłączona do wieży.
  • Zasada hydrostatyki: Ciśnienie w cieczy zwiększa się wraz ze wzrostem głębokości. W przypadku wieży ciśnień, wysokość zbiornika wodnego nad ziemią generuje ciśnienie, które jest wykorzystywane do napędu wody przez rury i dostarczania jej do użytkowników.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy woda jest pobierana przez użytkowników i zużywana, poziom wody w zbiorniku wieży spada. Jednak ciśnienie w sieci pozostaje stosunkowo stałe, ponieważ wieża ciśnień jest stale uzupełniana wodą.
  • Zapas wody: Wieże ciśnień pełnią również rolę rezerwuarów wody. Mogą przechowywać większą ilość wody, co jest przydatne w przypadku awarii w dostawie wody lub w sytuacjach kryzysowych, kiedy regularna dostawa jest zakłócona.

Działanie wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu zasady hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie w cieczy jest proporcjonalne do jej głębokości. Dzięki temu wieże ciśnień umożliwiają dostarczanie wody do użytkowników z zachowaniem odpowiedniego ciśnienia, co jest istotne w systemach wodociągowych.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie