Koziegłowy - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Koziegłowach to metalowa wieża, która znajduje się przy ulicy Wolności. Została wybudowana w 1939 roku przez gminę Koziegłowy. Jest to wieża o wysokości 20 metrów i średnicy 6 metrów. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej miasta. Obecnie wieża jest wyłączona z eksploatacji, ale jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża jest udostępniona do zwiedzania.

Wodna wieża, znana również jako wieża ciśnień lub wieża wodna, to struktura lub budowla służąca do magazynowania i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Wodne wieże są szeroko stosowane w infrastrukturze miejskiej, a ich głównym celem jest dostarczanie wody do mieszkańców, firm i innych użytkowników w miastach i miasteczkach. 

Oto kilka kluczowych informacji na temat wodnych wież:

  • Magazynowanie wody: Wodne wieże służą do magazynowania większych ilości wody. Woda jest pompowana lub przetłaczana do wieży w okresach niskiego zużycia, a następnie przechowywana na różnych poziomach w wieży.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda gromadzona w wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co daje jej potencjalną energię ciśnienia. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody w dół w kierunku użytkowników w sieci wodociągowej.

  • Równoważenie ciśnienia: Wodne wieże pomagają w zrównoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Działają jako bufor, który niweluje wahania ciśnienia wynikające z różnych czynników, takich jak zmienne zużycie wody przez mieszkańców i firmy.

  • Dostarczanie wody: Kiedy mieszkańcy potrzebują wody (na przykład, gdy odkręcają kran), woda jest dostarczana z wieży ciśnień do sieci wodociągowej. Grawitacja pomaga wypychać wodę i utrzymywać ciśnienie w sieci, umożliwiając dostawę wody do różnych miejsc.

  • Uzupełnianie wody: Kiedy poziom wody w wieży ciśnień spada na niebezpiecznie niski poziom (na przykład w okresach wzmożonego zużycia wody), pompy wodne lub przetłaczarki są włączane, aby uzupełnić wodę w wieży z źródła wodnego, na przykład z ujęcia wody, rzeki lub innego zbiornika wodnego.

Wodna wieża jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga utrzymać stałe dostawy wody i zminimalizować wpływ na jakość dostarczanej wody. Jej działanie opiera się na zasadach fizycznych, zwłaszcza grawitacji, co sprawia, że jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem w dziedzinie dostaw wody.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie