Łazy - wieża ciśnień

 Łazy, wieża ciśnień znajduje się w mieście Łazy, w województwie śląskim. To nietypowa wieża ciśnień, ponieważ wygląda jak pięciokondygnacyjny biurowiec. Wieża została wybudowana w czasie II wojny światowej przez Niemców w ramach tzw. planu Otto. 

Łazy - wieża ciśnień
Łazy - wieża ciśnień / @ Krzekot

Wieża ma wysokość 24 metrów i mieści na ostatniej kondygnacji zbiornik wodny o pojemności 500 metrów sześciennych. Wieża służyła do dostarczania wody do parowozowni, która znajdowała się w pobliżu. Po wojnie wieża była wykorzystywana do różnych celów, m.in. jako magazyn i garaż. Obecnie wieża jest własnością prywatną i nie jest dostępna dla publiczności.

Wieże ciśnień są budowane w celu zapewnienia stabilnego ciśnienia wody w systemach wodociągowych. Dzięki temu woda może być dostarczana do odbiorców bez konieczności stosowania dodatkowych pomp, nawet w przypadku zwiększonego zapotrzebowania.

Główne funkcje wież ciśnień to:

Zapewnienie stabilnego ciśnienia wody - woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest pod ciśnieniem, które jest przekazywane do sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być dostarczana do odbiorców bez konieczności stosowania dodatkowych pomp, nawet w przypadku zwiększonego zapotrzebowania.

Wyrównywanie zmiennego zapotrzebowania na wodę - zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia zmienia się. W godzinach szczytu, takich jak poranki i wieczory, zapotrzebowanie jest większe niż w pozostałych godzinach. Wieże ciśnień pomagają wyrównać to zapotrzebowanie, magazynując wodę w godzinach niskiego zapotrzebowania i dostarczając ją w godzinach szczytu.

Zapobieganie awariom - wieże ciśnień mogą zapewnić ciągłość dostaw wody w przypadku awarii wodociągu. W takiej sytuacji woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień może być dostarczana do odbiorców, dopóki awaria nie zostanie usunięta.

Wieże ciśnień są budowane w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. Mogą być budowane w miastach, na terenach wiejskich, a nawet w pobliżu obiektów przemysłowych.

W Polsce wieże ciśnień są często wykorzystywane jako obiekty zabytkowe. Wiele z nich zostało wybudowanych w XIX i XX wieku i stanowią ważną część krajobrazu miejskiego.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnieńPopularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie