Żywiec - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Żywcu to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w Żywcu, w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Armii Krajowej, w dzielnicy Zabłocie. 

Wieża została wzniesiona w latach 1947-1948 przez Polskie Koleje Państwowe. Ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Jest to cylindryczna wieża z zbiornikiem na wodę o pojemności 100 m³. Wieża była używana przez koleje państwowe do dostarczania wody do parowozów. Została wyłączona z użytku w latach 90. XX wieku. Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest wykorzystywana jako magazyn. W 2023 roku wieża została kupiona przez nowego właściciela, który planuje ją odrestaurować i udostępnić do zwiedzania.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która jest używana w systemach zaopatrzenia w wodę, aby przechowywać wodę pitną i utrzymywać ciśnienie w sieci wodociągowej. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień posiadają duże zbiorniki na szczycie, w których gromadzi się wodę pitną lub inną wodę dostarczaną z ujęć wodnych. Ta woda jest przechowywana na stałe lub w określonych sytuacjach, takich jak awarie, aby zapewnić zapas wody dla mieszkańców.

  • Wzmacnianie ciśnienia: Działanie grawitacyjne masy wody w zbiorniku na szczycie wieży tworzy nacisk, który pomaga utrzymać ciśnienie w sieci wodociągowej. Ciśnienie grawitacyjne jest wykorzystywane do naprowadzania wody w dół rur wodociągowych, co umożliwia dostarczanie wody odbiorcom z odpowiednim ciśnieniem.

  • Kompensacja zmian ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy zachodzą zmiany ciśnienia, na przykład w wyniku awarii pompy lub dużego zużycia wody, woda z zbiornika może być uwalniana, aby zrekompensować te zmiany i utrzymać ciśnienie na poziomie zapewniającym dostęp do wody.

Wieża ciśnień może mieć różne rozmiary, kształty i wygląd, w zależności od projektu i lokalizacji. Jednak zazwyczaj są to konstrukcje o znacznej wysokości, aby umożliwić utrzymanie odpowiedniego ciśnienia grawitacyjnego. Są kluczowym elementem infrastruktury miejskiej, pomagając zapewnić mieszkańcom dostęp do czystej wody pitnej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie