Tychy - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Tychach to powojenna konstrukcja, zbudowana w latach 50. XX wieku. Jest to wieża kielichowa, wykonana z żelbetu. Wieża ma 30 metrów wysokości i znajduje się w pobliżu dworca kolejowego w Tychach. 

Wieża była używana do dostarczania wody do miasta Tychy. Obecnie jest nieczynna i jest wykorzystywana jako obiekt kulturalny. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i oferuje panoramiczny widok na miasto. Wieża ciśnień, nazywana także wieżą wodociągową, to budowla inżynieryjna używana w systemach zaopatrzenia w wodę w celu utrzymania ciśnienia i magazynowania wody. Główne cechy wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieża ciśnień ma na celu magazynowanie pewnej ilości wody, która jest dostarczana do niej z systemu wodociągowego w okresach niskiego zapotrzebowania na wodę. Woda jest gromadzona w zbiorniku wieży, który może pomieścić znaczną ilość wody.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień są umieszczone na odpowiednio wysokim słupie, co pozwala na utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki temu woda jest dostarczana pod odpowiednim ciśnieniem do okolicznych budynków i obszarów, co zapewnia sprawną dystrybucję wody.

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać ciśnienie w sieci wodociągowej. W okresach niskiego zużycia woda jest pompowana do wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest dostarczana do użytkowników. To pomaga uniknąć nagłych zmian ciśnienia, co mogłoby prowadzić do problemów z dostawą wody.

  • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień pełnią funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii w dostawie wody. Woda zgromadzona w wieży może być używana w sytuacjach kryzysowych, zapewniając niezależne źródło zaopatrzenia w wodę.

  • Symbol miejski: Wieże ciśnień często stanowią charakterystyczne punkty odniesienia w krajobrazie miejskim i są często uważane za symbole danego miasta lub regionu.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, ale najczęściej jest to wieża z cylindrycznym lub stożkowym zbiornikiem na wodę, umieszczona na wysokim słupie lub konstrukcji nośnej. Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej i pomagają w zapewnieniu nieprzerwanej dostawy wody pitnej dla społeczności.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie