Wieża ciśnień w Kochcicach

 Wieża ciśnień w Kochcicach to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w miejscowości Kochcice w województwie śląskim w Polsce. Została wybudowana w 1909 roku jako część dawnej gorzelni. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest zbudowana z cegły. Ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona dachem w kształcie stożka. Wieża jest obecnie w stanie upadku i wymaga remontu. Jest jednak chroniona jako zabytek. 

Wieża ciśnień w Kochcicach
Wieża ciśnień w Kochcicach / @ Przykuta

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, działa na kilku podstawowych zasadach:

  • Magazynowanie wody: Jednym z głównych celów wieży ciśnień jest magazynowanie większych ilości wody. Woda jest pompowana lub przetłaczana do wieży w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy lub w godzinach, gdy jest mniejsze zapotrzebowanie na wodę.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieża ciśnień utrzymuje wodę pod ciśnieniem. To oznacza, że woda w wieży ma potencjalną energię ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie może być utrzymane. To jest istotne, ponieważ pozwala na dostarczanie wody do domów i firm w okolicznych obszarach, utrzymując ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Równoważenie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w równoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Działa jako bufor, który pomaga zniwelować wahania ciśnienia wynikające z różnych czynników, takich jak zmienne zużycie wody lub awarie w sieci.

  • Pompa i uzupełnianie: Kiedy poziom wody w wieży ciśnień spada na niebezpiecznie niski poziom, pompy wodne lub przetłaczarki są włączane, aby uzupełnić wodę w wieży z źródła wodnego, na przykład z ujęcia wody, rzeki lub innego zbiornika wodnego. Proces ten jest automatyczny i ma na celu zapewnienie, że wieża zawsze zawiera odpowiednią ilość wody.

  • Zapewnienie ciągłości dostaw wody: Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pozwala na dostarczanie wody do użytkowników w sposób ciągły i niezależny od zmian w zużyciu wody.

Wieża ciśnień spełnia rolę krytyczną w utrzymaniu stabilnych i niezawodnych dostaw wody w miastach i miasteczkach. Dzięki swoim właściwościom zapewnia ciśnienie w sieci wodociągowej i jest często wykorzystywana do zabezpieczania dostaw wody w przypadku awarii lub okresów dużego zużycia wody. 

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie