Zawiercie - wieża ciśnień

 Istnieje wiele wież ciśnień w Zawierciu, w województwie śląskim, w Polsce. Najbardziej znaną wieżą ciśnień w Zawierciu jest wieża ciśnień kolejowa, która znajduje się na terenie Huty Szkła Gospodarczego przy ul. Towarowej. Wieża ta została zbudowana w 1960 roku i ma wysokość 30 metrów. Jest to stalowa wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się panoramiczny widok na Zawiercie.


Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach zaopatrzenia w wodę do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Jej główne zadania to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do magazynowania wody pitnej lub innej wody, która jest dostarczana do miasta lub określonego obszaru. Woda jest przechowywana w dużym zbiorniku znajdującym się na szczycie wieży.

  • Wzmacnianie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na szczycie wieży ciśnień wywiera nacisk grawitacyjny na sieć wodociągową, co zapewnia ciśnienie wody w rurach. To ciśnienie grawitacyjne jest wykorzystywane do dostarczania wody do odbiorców, takich jak domy i firmy, z wystarczającym ciśnieniem, aby zaspokoić ich potrzeby.
  • Kompensacja zmian ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej. W przypadku nagłych zmian ciśnienia, na przykład w wyniku awarii lub dużego zużycia wody, woda z zbiornika może być uwalniana, aby zrekompensować te zmiany i utrzymać ciśnienie na odpowiednim poziomie.

Wieże ciśnień mogą przybierać różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj są to struktury o dużej wysokości, co umożliwia utrzymanie wystarczającego ciśnienia grawitacyjnego. Ich wygląd może być zróżnicowany, w zależności od projektu i lokalizacji, ale zawsze spełniają rolę przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. To ważne elementy infrastruktury miejskiej, które pozwalają na dostarczanie czystej wody pitnej mieszkańcom i firmom.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie