Brynek - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Brynku znajduje się w zespole pałacowo-parkowym założonym przez księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Wieża wybudowana została w 1906 r., na planie koła, ze stożkowym hełmem, i odrębną kolistą wieżyczką klatki schodowej. W podstawie wieży znajduje się brama. Wieża ciśnień jest wykonana z cegły i otynkowana. Ma wysokość 30 metrów i średnicę 12 metrów. W środku znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych.

Brynek - wieża ciśnień
Brynek, wieża ciśnień / autor: LuzynaS

Wieża ciśnień jest jednym z najcenniejszych zabytków Brynka. Jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Wieża ciśnień pełniła pierwotnie funkcję dostarczania wody do pałacu i parku w Brynku. Obecnie jest nieczynna, ale jest udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna lub wieża hydroforowa, to konstrukcja używana do przechowywania i utrzymania stałego ciśnienia wody w systemach zaopatrzenia w wodę. Wieże ciśnień są często spotykane w systemach wodociągowych w miastach i miasteczkach. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień gromadzą wodę, która jest pompowana do nich w okresach o niskim zużyciu, takich jak w nocy, a następnie dostarczają ją w okresach o zwiększonym zapotrzebowaniu. Dzięki temu można utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać ciśnienie w sieci wodociągowej, co zapewnia, że woda jest dostarczana z wystarczającym ciśnieniem do wszystkich miejsc docelowych, takich jak domy, przedsiębiorstwa i instytucje.

  • Awaryjne zasilanie: Wieże ciśnień mogą także pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej lub innych problemów technicznych z pompami wodociągowymi.

Konstrukcja wieży ciśnień obejmuje zazwyczaj betonową lub stalową konstrukcję w kształcie wieży, zbiornik na wodę na szczycie i pompy oraz zawory do kontrolowania przepływu wody. Wysokość wieży oraz jej pojemność zależą od potrzeb obsługiwanej społeczności i zmieniają się w zależności od konkretnej lokalizacji.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w utrzymaniu niezawodności dostaw wody pitnej w miastach i miasteczkach oraz zapewnia stałe i wystarczające ciśnienie w sieci wodociągowej.

Wieże ciśnień w woj. śląskim
  • Dąbrowa Górnicza - wieża ciśnień


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie